Elektryka auto części

Akumulator
Alternator
Bezpiecznik
Części rozrusznika
Narzędzia do elektryki samochodowej
Regulator napięcia
Rozrusznik
Skrzynka / wspornik bezpieczników
Sprzęgło jednokierunkowe, rozrusznik
Stacyjka
Sterownik, ogrzewanie siedzeń
Swiatla ostrzegawcze obrotowe
Sygnal dzwiekowy / fanfara
Szczotka węglowa, rozrusznik
Włącznik elektromagnetyczny
Zestaw przewodów
Układ elektryczny auto części do Top marek samochodów
Elektryka części samochodowe - ważne informacje o metodę działania, montaż, diagnostykę i okres pracy
Elementy instalacji elektrycznej samochodu to zestaw urządzeń, które magazynują i produkują energię elektryczną, a także zużywają ją do wykonywania różnych zadań. W nowoczesnych samochodach większość systemów posiada urządzenia zasilane energią elektryczną.
Konstrukcja instalacji elektrycznej samochodu
Kluczowymi elementami elektryki samochodowej są:
- Akumulator - to urządzenie elektrochemiczne, które jest w stanie odbierać, magazynować i przesyłać napięcie. Dostarcza zasilanie do rozrusznika. Pełni także funkcję dodatkowego źródła energii dla instalacji elektrycznej w przypadku, gdy silnik nie jest na chodzie.
- Rozrusznik - to silnik prądu stałego, który przetwarza energię elektryczną na mechaniczną. Służy do wstępnego rozruchu silnika. Wyłącza się w momencie, gdy silnik spalinowy zacznie pracować dzięki własnej mocy.
- Alternator - przekształca energię mechaniczną obracającego się wału korbowego w energię elektryczną. To urządzenie zasila wszystkie odbiorniki energii elektrycznej, gdy silnik jest na chodzie i ładuje akumulator.
- Włącznik zapłonu - dzięki niemu kierowca inicjuje zasilanie układu zapłonowego, rozrusznika, pompy paliwowej, deski rozdzielczej i innych urządzeń.
- Kable - przesyłają energię elektryczną z jednego urządzenia do drugiego.
- Przekaźniki - to urządzenia przełączające, które otwierają i zamykają obwody elektryczne, do których są podłączone.
- Bezpieczniki - to urządzenia skonstruowane w celu zapewnienia ochrony różnych elementów instalacji elektrycznej samochodu przed skokami napięcia. Po przekroczeniu dopuszczalnych wartości bezpieczniki są wybijane i otwierają obwody.
- Pozostałe urządzenia zużywające energię - obejmują oświetlenie, elektryczne podnośniki szyb, wycieraczki do szyb, podgrzewane fotele, różne czujniki i inne urządzenia zasilane energią elektryczną.
Wskazówki serwisowe
- Utrzymuj komorę silnika w czystości. Brud i wilgoć mają szkodliwy wpływ na styki elektryczne.
- Należy zawsze upewnić się, że wszystkie styki są zabezpieczone. Zły styk może się stopić lub spalić złącza.
- Podczas każdej naprawy samochodu trzeba pamiętać o odłączeniu ujemnego bieguna akumulatora. Jednocześnie, w razie potrzeby, można usunąć ślady utlenienia i brud ze styków i biegunów.
- Unikaj rozładowania akumulatora. Może to doprowadzić do zasiarczenia ogniw akumulatora.
- Podczas instalacji nowego bezpiecznika należy zawsze upewnić się, że jest on zgodny ze specyfikacją Twojego samochodu, w przeciwnym razie może dojść do spalenia całego obwodu.
- Nie uruchamiaj silnika zbyt długo za pomocą rozrusznika. Po kilku nieudanych próbach należy zrobić przerwę.
- W odpowiednim czasie wymieniaj pasek napędowy alternatora. Zawsze należy upewnić się, że jest on prawidłowo napięty.
Objawy awarii
Awarie w elektryce samochodowej często prowadzą do problemów z odpaleniem silnika. Mogą być one spowodowane kiepskim stykiem w wyłączniku zapłonu lub na zaciskach akumulatora, lub uszkodzeniem elementów rozrusznika. W niektórych przypadkach nie ma możliwości odpalenia silnika. Czasami akumulator nie ładuje się prawidłowo podczas jazdy lub wręcz przeciwnie - ulega przeładowaniu. Są to objawy usterki regulatora napięcia alternatora. Kiepska wydajność świec zapłonowych, przyciemnienie reflektorów podczas jazdy lub samoczynne wyłączanie się systemu audio wskazują na awarię mostka Graetza. W niektórych przypadkach rozrusznik nie wyłącza się, nawet gdy silnik zacznie pracować. Wskazuje to na awarię cewki rozrusznika lub sprzęgła jednokierunkowego. Jeśli przewody lub złącza stopią się na skutek złego stanu styku, wewnątrz samochodu może pojawić się zapach spalenizny.
Przyczyny awarii
Wiele nieprawidłowości w funkcjonowaniu instalacji elektrycznej w samochodzie spowodowanych jest naturalnym zużyciem poszczególnych podzespołów. Na przykład z biegiem czasu zużyciu ulegają szczotki alternatora, które trzeba wymieniać, tak samo jak pas napędowy. Czasami awarie urządzeń są związane z niewłaściwym użyciem lub zaniedbaniem niektórych podzespołów. Na przykład stałe wystawienie na działanie bardzo niskich temperatur bardzo szybko pogarsza wydajność akumulatora. Nie należy również przeciążać rozrusznika.
Autodoc.pl: tylko wysokiej jakości produkty motoryzacyjne
Nasz sklep internetowy jest najlepszym miejscem na zakup elementów elektryki samochodowej. Wiele części jest dostępnych w promocyjnych cenach. Co więcej, jeśli zamówienie przekracza określoną kwotę pieniędzy, otrzymasz darmową wysyłkę.