Spis treści
Czy mozna myc auto w zime na mrozie: jak to zrobić dobrze
Jak dobrze umyć samochód zimą?
Wielu kierowców woli przeczekać do wiosny, Nie ma co się dziwić, ponieważ panujący mróz na zewnątrz i świadomość, że auto i tak za chwilę będzie brudne, mogą zniechęcić każdego. Niestety takie czekanie na wiosnę może w najgorszym scenariuszu źle wpłynąć na lakier, który w okresie zimowym jest bardzo podatny na zadrapania. Dowiedz się, jak wygląda mycie samochodu w zimę, aby uniknąć przypadkowego uszkodzenia karoserii.
Czy można myć auto w zimę?
Tak, jak najbardziej. Może też się okazać, że trzeba to robić częściej niż latem czy jesienią. Powodem jest oczywiście brudny śnieg i błoto, a także sól na drogach, która nie tylko brudzi, ale jest też szkodliwa dla felg. Karoseria jest narażona na większe zarysowania, kiedy na samochodzie nagromadzi się dużo zanieczyszczeń. Dochodzi jeszcze również wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia rdzy z powodu dużej wilgotności. Także można słusznie powiedzieć, że nie tylko można myć samochód w zimę, ale jest to konieczność, jeśli nie chcesz później walczyć z zadrapaniami na karoserii i wymianą felg na nowe.
W jakiej temperaturze nie wolno myć samochodu?
Technicznie rzecz biorąc, wszystkie myjnie samochodowe są w stanie funkcjonować przy temperaturach ujemnych, jednak wielu mechaników uważa, że lepiej nie myć samochodu, gdy temperatura na zewnątrz wynosi -10°C i więcej. Jeśli to dla Ciebie jedyny dzień wolny, kiedy możesz wziąć się za porządki, musisz wtedy pamiętać, aby po umyciu auta dobrze wysuszyć elementy takie jak progi drzwi oraz uszczelki, ponieważ woda szybko zamarza na powierzchni auta. Pamiętaj, aby zamki jeszcze spryskać odmrażaczem do samochodowych.
Jakie problemy może powodować mycie samochodu przy silnym mrozie?
- Zamarzanie wody na karoserii. Największe trudności może sprawić szybko zamarzająca woda – już nawet przy kilkustopniowym mrozie. Może to uszkodzić lakier i utrudnić późniejsze czyszczenie.
- Zamarznięcie zamków i uszczelek. Myjąc auto przy minusowej temperaturze, pamiętaj, aby dobrze osuszyć te elementy. Woda może wniknąć w zamki, klamki i uszczelki, a po zamarznięciu spowodować ich blokadę. Uszczelki mogą szybciej tracić elastyczność i pękać.
- Uszkodzenie karoserii. Ściągnij śnieg z karoserii delikatnie miękką szczotką, uważając, aby nie podrapać lakieru.
- Uszkodzenie szyb i piór wycieraczek. Nie pozwól, aby lud gromadził się na powierzchni szyby i na wycieraczkach. Skrobaczka do szyb samochodowych to Twój najlepszy przyjaciel w okresie zimowym. Korzystaj z letniej wody podczas mycia auta na mrozie, ponieważ nagłe zmiany temperatury mogą prowadzić nawet do pęknięć szyb lub innych uszkodzeń.
- Blokada hamulców na mrozie. Można myć auto na mrozie, ale podczas czyszczenia felg uważaj, aby woda nie przedostała się do hamulców. Woda może wślizgnąć się między częściami hamulca a klockami i jeśli tam zamarznie, części mogą się ze sobą „skleić”.
MAGNETI MARELLI Rękawice gumowe
L
KUFIETA Skrobaczka do szyb
z gumowym ostrzem, 26 cm
MAGNETI MARELLI Rękawice gumowe
XL
YATO Rękawice robocze
czarny, Nylon
VIRAGE Skrobaczka do szyb
z gumowym ostrzem
Jak prawidłowo umyć samochód w mroźne dni?
Najpierw zacznij od ochrony siebie – podczas pracy miej na sobie wysokiej jakości rękawice robocze, aby chronić swoje dłonie przed wpływem chemikaliów oraz oczywiście zimnem. Używaj letniej wody, ponieważ lakier i szyby nie lubią nagłych zmian temperatur; gorąca woda może i szybko rozpuści lód, ale szyby mogą pęknąć pod szokiem termicznym. Lepiej więc nie ryzykować.
Cała procedura powinna być wykonana szybko i zwinnie, aby nie pozwolić wodzie zamarznąć na powierzchni auta. Dokładnie spłucz auto z brudu i soli drogowej w miejscach, gdzie osadza się najwięcej zanieczyszczeń mogących powodować korozję. Wybierz do tego odpowiednie środki do czyszczenia samochodu. Na rynku dostępne są zimowe kosmetyki samochodowe, które nie zamarzają i są delikatne dla lakieru. Po umyciu natychmiast osusz auto miękką, chłonną ścierką lub ręcznikiem z mikrofibry i zwróć uwagę na uszczelki i zamki, ponieważ de facto one są najbardziej narażone na uszkodzenia, kiedy decydujesz się na mycie auta w zimę. Na sam koniec pamiętaj o ich zabezpieczeniu i dokładnie nasmaruj uszczelki środkiem silikonowym, aby zapobiec ich przymarzaniu. Możesz też kilka razy otworzyć i zamknąć drzwi, aby upewnić się, że wszystkie resztki wody z zamków i uszczelek zostały usunięte.
TOP produkty powiązane z tym tematem: