Spis treści
Czym się różni olej półsyntetyczny od syntetycznego
Oleje silnikowe występuję w różnych wariantach. Olej syntetyczny czy półsyntetyczny – to pytanie zadaje sobie wiele osób. Odpowiedź nie jest jednak jednoznaczna, a najpierw trzeba zrozumieć, za co odpowiada olej silnikowy pojazdu. Dowiedz się, jaki olej syntetyczny czy półsyntetyczny wybrać, a także, za co odpowiada ten płyn eksploatacyjny. Sprawdź również, kiedy wymienić olej syntetyczny na półsyntetyczny, jakie są ceny poszczególnych rodzajów olejów i czy jest sens na tym oszczędzać oraz jak wpływa to na żywotność i kulturę pracy silnika.
Olej syntetyczny czy półsyntetyczny – za co odpowiada olej silnikowy?
Olej syntetyczny a półsyntetyczny – różnice pomiędzy tymi rodzajami olejów są istotne, jednak najpierw trzeba dowiedzieć się, za co odpowiada olej w silniku samochodowym. Niezależnie od tego, czy będzie to olej półsyntetyczny auta, czy syntetyczny jego funkcją jest smarowanie ruchomych elementów jednostki napędowej, czyli silnika. Sam silnik składa się z wielu komponentów, które podczas pracy pozostają w bardzo intensywnym ruchu. W praktyce oznacza to, że potrzebują płynu eksploatacyjnego, który zmniejszy tarcie pomiędzy elementami ruchomymi. Pozwala to zachować odpowiednią żywotność silnika. Trzeba wiedzieć, kiedy wymienić olej syntetyczny na półsyntetyczny, gdyż bez tego dojdzie do awarii silnika. Olej syntetyczny czy półsyntetyczny – zanim odpowie się na to pytanie, trzeba też uwzględnić, że olej pełni dodatkową funkcję.
Sam olej odpowiada także za chłodzenie silnika poprzez odprowadzenie ciepła wynikającego z powstawania energii cieplnej na skutek intensywnego tarcia o siebie elementów silnika. Gdy olej będzie zbyt zużyty lub będzie go zbyt mało, silnik będzie się przegrzewać.
Olej silnikowy syntetyczny, czy półsyntetyczny?
Olej syntetyczny a półsyntetyczny – różnice są spore. Wersje syntetyczne są uznawane za najlepsze pod względem jakości. Wynika to z faktu, że są najbardziej zaawansowane technologicznie. Powstają na skutek łączenia ze sobą wielu substancji chemicznych i posiadają w swoim składzie wiele substancji uszlachetniających. Zazwyczaj są dostosowane do wytrzymywania bardzo wysokich temperatur. Jednocześnie zachowują niski poziom lepkości, co sprawia, że lepiej smarują silnik. Olej syntetyczny czy półsyntetyczny – to pytanie jest stawiane bardzo często, jednak pomimo faktu, że oleje syntetyczne są wyższej jakości, nie zawsze wersje półsyntetyczne nie będą się nadawać.
Olej syntetyczny i półsyntetyczny – różnica
Nie wiesz jaki syntetyczny czy olej półsyntetyczny auta wybrać? Wersje syntetyczne produkowane są na bazie olejów mineralnych. Są to więc oleje mineralne wymieszane w czasie produkcji z olejami syntetycznymi. Można więc powiedzieć, że są produktem pośrednim pomiędzy olejami syntetycznymi a mineralnymi. To sprawia, że mogą tworzyć tak zwany nagar, czyli pozostawiać resztki w elementach silnika. Czy można zamienić olej półsyntetyczny na syntetyczny? Najpierw trzeba zrozumieć, czym są oleje mineralne, z których powstają oleje syntetyczne. Są to oleje bazujące na ropie naftowej. Wytwarza się je w procesie rafinacji i cechuje je stosunkowo wysoki poziom lepkości. Nie są też jednolite, a ponadto mogą posiadać zbędne z perspektywy eksploatacji silnika substancje, takie jak siarka i węglowodory. Tworzący się przez nie nagar negatywnie wpływa na wydajność silnika oraz jego żywotność. Olej silnikowy syntetyczny czy półsyntetyczny – który wybrać? Teoretycznie wersje syntetyczne okażą się lepsze, jednak zawsze trzeba bazować na wytycznych producenta silnika.
Olej syntetyczny i półsyntetyczny – mieszanie
Pozostaje pytanie, czy można wykonać mieszanie oleju syntetycznego i półsyntetycznego . Teoretycznie tak. Trzeba jednak pamiętać, by mieszane oleje charakteryzowały się takim samym poziomem lepkości. Jeśli tak nie będzie, mieszanka straci swoje parametry, a w skrajnym przypadku silnik przestanie działać prawidłowo. Olej syntetyczny cenę ma nieco wyższą, ale jeśli nie ma takiej konieczności, lepiej ich nie mieszać. Często pojawia się pytanie, kiedy wymienić olej syntetyczny na półsyntetyczny i czy można wymienić olej półsyntetyczny na syntetyczny. Nigdy nie należy wlewać oleju syntetycznego do półsyntetycznego, gdyż może to spowodować nawet rozszczelnienie silnika wynikające z różnic w lepkości.
Olej syntetyczny czy półsyntetyczny do benzyny i diesla
Olej syntetyczny czy półsyntetyczny do benzyny – często w tej kwestii pojawiają się wątpliwości. Zawsze jednak należy zwrócić uwagę na wytyczne producenta. W większości przypadków w nowszych autach będą zalecane oleje syntetyczne. Olej syntetyczny czy półsyntetyczny do diesla – w silnikach wysokoprężnych też producenci przeważnie zalecają oleje syntetyczne. W starszych autach jest jednak inaczej – producenci aut często zalecają oleje półsyntetyczne. Ogólna zasada jest taka, że do aut z większym przebiegiem należy stosować lepszej jakości oleje. Warto jednak robić to od samego początku, gdyż pozwoli to zwiększyć żywotność silnika. Ważny jest też filtr do oleju silnikowego Nissan Qashqai oraz do innych modeli aut – filtry zawsze należy wymieniać wraz z wymianą oleju.
TOP produkty powiązane z tym tematem: