Jak przechowywać opony bez felg i z felgami
Zapisz sięSIĘ DO NASZYCH NEWSLETTERÓW
Aby otrzymywać nasze najnowsze wiadomości i porady prosimy o podanie swojego adres e-mail:
Prawie każdy właściciel samochodu po zakupie trzyma opony samochodowe w domu, lub koła z zamontowanymi oponami. Jednak niewielu kierowców zadaje sobie trud, żeby sprawdzić, jak powinno wyglądać przechowywanie opon i nie dba o to, co dzieje się z nimi poza sezonem. Po corocznym demontażu po prostu odkładamy je w miejsce, w którym będą nam najmniej przeszkadzać, gdzie czekają na kolejny sezon. Okazuje się, że to spory błąd, który może wpłynąć nie tylko na łatwość ich ponownego zakładania, ale także na jakość. Dlatego warto dowiedzieć się jak bezpiecznie przechowywać opony - przede wszystkim letnie w zimie. W przypadku opon zimowych, w okresie letnim raczej nic im nie grozi, ale mimo wszystko warto stosować się do podstawowych zasad ich przechowywania, dzięki którym późniejsza instalacja będzie o wiele łatwiejsza. Jeżeli nie korzystamy z usług firmy przechowującej nasze opony z sezonu na sezon, to warto dowiedzieć się wszystkiego o tym, jak samemu się nimi zająć. Okazuje się, że na poprawne przechowywanie wpływa naprawdę sporo czynników, które mało kto bierze pod uwagę.
Jak przechowywać opony w domu - podstawowe porady
Korzystając z poniższych porad, można znacząco ułatwić sobie coroczną wymianę opon, która dla wielu jest uciążliwym obowiązkiem. Zastosowanie się do tych wskazówek ułatwi cały proces i jednocześnie przyczyni się do zachowania ich optymalnego stanu technicznego. Dzięki temu zwiększy się komfort ich użytkowania, a kupno nowego kompletu może zostać odłożone nawet o jeden lub dwa sezony.
Wskazówka nr 1. Znajdź odpowiednie miejsce
Opony powinny być przechowywane w suchym, czystym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Panująca w nim temperatura powinna wynosić między 10°C a 25°C. Zadbaj o to, aby opony nie były wystawione na działanie promieni słonecznych: promieniowanie ultrafioletowe niszczy gumę. Wilgotność powietrza powinna mieścić się w granicach 50-60%. Jeżeli jest wyższa, pamiętaj o regularnym wietrzeniu pomieszczenia.
Z tych względów najlepszym miejscem na przechowywanie opon zimowych będzie garaż lub docieplony strych, gdzie temperatura nie przekracza górnej granicy 25°C, a wilgotność jest na stałym poziomie. Szczególną uwagę należy zwrócić na opony letnie, które muszą przetrwać mroźną polską zimę. W tym przypadku temperatura jest jeszcze ważniejsza, a często po prostu wystawia się je na mróz, nie wiedząc, że może to mieć bardzo negatywny wpływ na ich właściwości. Komplet opony letnie do samochodu powinien zostać schowany w garażu przydomowym lub wewnętrznym pomieszczeniu gospodarczym, gdzie temperatura w zimie nie spada poniżej 10°C.
Wskazówka nr 2. Oznacz opony, aby można było je ponownie prawidłowo zamontować
Po zdjęciu opon warto je oznaczyć, żeby wiedzieć, w jakim kierunku się obracają i po której stronie je ponownie założyć w samochodzie. To znacząco ułatwi ich późniejszy montaż. Pomimo tego, że na większości opon na feldze znajdują się prawidłowe oznaczenia dotyczące obrotu lub strony montażu, warto od razu oznaczyć sobie, po której stronie i na której osi były zamontowane (szczególnie w przypadku, jeśli przechowujemy opony bez felg), żeby nie mieć później zagadki.
Wskazówka nr 3. Wyczyść opony przed przechowywaniem
Usuń kamienie z bieżnika, umyj i wysusz opony, a następnie nałóż na nie specjalną mieszankę zabezpieczającą gumę przed wysychaniem. Postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi zasad pielęgnacji samochodu. Używaj do tego odpowiednich środków – dzięki temu nie doprowadzisz do przedwczesnego zużycia opon.
Dzięki dbałości o higienę opon, znacząco wzrośnie ich żywotność oraz odporność na niekorzystne warunki (w przypadku nieodpowiedniego miejsca przechowywania). W przypadku przechowywania opon na felgach, warto odpowiednio wyczyścić także samą felgę, bo zgromadzony na niej dodatkowo przez pół roku nieużywania brud może być potem bardzo trudny do usunięcia.
Wskazówka nr 4. Ułóż opony w prawidłowy sposób
Jeżeli chodzi o przechowywanie opon z felgami, ustaw je w pozycji poziomej. Możesz ułożyć opony jedna na drugiej. Jeśli chcesz zaoszczędzić przestrzeń, możesz też zawiesić każdą oponę oddzielnie. Jeśli przechowujesz opony bez felg, nie układaj ich poziomo, ani nie wieszaj, ponieważ może to prowadzić do pogorszenia ich przyczepności i przyspieszonego zużycia bieżnika. Należy przechowywać opony w pozycji pionowej. Najlepiej jest wykorzystać do tego półokrągłą, wklęsłą powierzchnię jako podporę, aby zapobiec deformacji gumy. Obracaj opony przynajmniej raz w miesiącu. To szczególnie ważne w przypadku opon zimowych, ponieważ niska temperatura może mieć jeszcze większy wpływ na odkształcanie się oraz tracenie oryginalnych właściwości gumy.
Wskazówka nr 5. Używaj specjalnych pokrowców do przechowywania
Specjalne pokrowce na opony pomogą w ich ochronie przed brudem, wilgocią i zniszczeniem. Używaj wyłącznie pokrowców przeznaczonych do tego celu. Przechowywanie opon w workach foliowych może prowadzić do kumulowania się wilgoci, która będzie miała bardzo negatywny wpływ na ich stan techniczny i żywotność. Kup pokrowce do przechowywania opon, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że są chronione zgodnie ze wszystkimi standardami.
Wskazówka nr 6. Chroń swoje opony przed mrozem
Jeżeli nie masz możliwości przechowywania swoich opon podczas zimy w ogrzewanym pomieszczeniu, nałóż na nie specjalny środek ochronny. Zapobiegnie to ich pękaniu z powodu niskich temperatur. Przechowywanie opon na balkonie w ogóle nie powinno być brane pod uwagę. W ostateczności możemy rozważyć przechowywanie opon w piwnicy, pod warunkiem, że nie występują tam ujemne temperatury. W takiej sytuacji należy jednak ochronić oponę przed wysoką wilgocią.
Wskazówka nr 7. Skorzystaj z profesjonalnej usługi przechowywania opon
Jeżeli nie dysponujesz odpowiednim miejscem do przechowywania swoich opon, możesz zlecić usługę ich przechowania w serwisie. Zanim to zrobisz, przeczytaj uważnie związaną z tym umowę: upewnij się, że zawiera informacje o temperaturze, wilgotności i innych warunkach przechowywania. Jeśli umowa nie gwarantuje odpowiednich warunków, firma może przechowywać opony w niekorzystny sposób, na przykład opony letnich wystawiać na mróz, co jest całkowicie niedopuszczalne. Mimo wszystko, jeśli zachowamy czujność, nie powinniśmy mieć problemów z takimi usługami.
Kiedy przechowuje się opony z felgami, a kiedy bez?
Ludzie bardzo często mylą pojęcie wymiany kół z wymianą opon. To pierwsze dotyczy zmiany całego koła z zamontowaną już oponą. W drugim przypadku chodzi o zmianę samej opony. Większość osób decyduje się na zakup dwóch kompletów felg, żeby móc samemu przeprowadzać wymianę kół. Dlatego niewielki procent kierowców interesuje się tym, jak przechowywać opony letnie bez felg - wymieniają całe koła, a wymianę samej opony przeprowadzają w jedynie przypadku awarii lub po kupnie nowego zestawu ogumienia.
Czasami kierowcy decydują się jednak przechowywać same opony – szczególnie w przypadku nowych samochodów, które mają oryginalny zestaw felg i nie chcemy kupować brzydszego kompletu kół nieoryginalnych. Wtedy lepiej po prostu zdejmować opony i przechowywać je bez felg. Można także zastanowić się nad oponami całorocznymi. W takim wypadku nie trzeba przejmować się niczym - nasze koła przechowujemy wtedy zawsze tam, gdzie nasz samochód.
TOP produkty powiązane z tym tematem:
Popularne posty
- Jak samodzielnie ustawić światła mijania w samochodzie
- 5w30 czy 5w40: który olej silnikowy jest lepszy do użytku w sezonie zimowym
- Porady na jazdę samochodem w okresie zimowym
- Przygotowanie Twojego samochodu do okresu zimowego: porady ze strony ekspertów
- Usuwanie naklejek z karoserii i szyb samochodu
- Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w 2022 roku
- Zasada działania i budowa samochodu elektrycznego
- Jak długo trwa ładowanie samochodu elektrycznego