Plus
Wypróbuj konto Premium
0   Artykułów
#
0,00 PLN
Twój koszyk jest pusty

Kontrolka Awarii Silnika na desce rozdzielczej : przyczyny jej aktywacji oraz sposoby usuwania usterek

Zapisz się
SIĘ DO NASZYCH NEWSLETTERÓW

Aby otrzymywać nasze najnowsze wiadomości i porady prosimy o podanie swojego adres e-mail:

Kontrolka Awarii Silnika wskazuje na uszkodzenie silnika lub na usterkę związanych z nich systemów. W nowoczesnych samochodach kontrolka ta informuje o awariach układu zapłonowego oraz automatycznej skrzyni biegów, zmianie liczby obrotów silnika w określonym okresie czasu lub spalanej mieszanki oraz wiele innych.

Podczas normalnego trybu pracy silnika, kiedy jego wszystkie układy funkcjonują w sposób prawidłowy, kontrolka aktywuje się w momencie, gdy zostanie przekręcony kluczyk w stacyjce i powinna zgasnąć, gdy silnik ulegnie odpaleniu. Jednakże, gdy kontrolka nadal się świeci lub zacznie niespodziewanie migać podczas jazdy, musisz sprawdzić stan techniczny poszczególnych układów oraz czujników. Czasami możesz samodzielnie wyeliminować usterkę. Jednak w momencie, gdy sprawdzono wszystkie układy i podłączenia silnika, a kontrolka nadal się świeci, będziesz potrzebować pomocy specjalisty.

9 przyczyn zaświecenia się kontrolki Awarii Silnika

1. Korzystanie z niskiej jakości paliwa. W takim przypadku kontrolka Awarii Silnika zaświeca się zwykle zaraz po zatankowaniu samochodu. Możesz rozwiązać ten problem poprzez tankowanie paliwa lepszej jakości.

2. Uszkodzenie układu zasilania paliwem. Czasami kontrolka świeci się w momencie, gdy z jakiegoś powodu do układu dostanie się powietrze, na przykład, gdy pokrywa wlewu paliwa nie jest szczelna.

3. Obniżenie się poziomu oleju. Gdy kontrolka zaświeci się w czasie grzania się silnika, oznaczać to może wyciek w jego układzie smarowania. W takim przypadku należy dokładnie sprawdzić przestrzeń pod maską samochodu i sprawdzić pokrywę silnika pod kątem śladów oleju. Jeśli przeciek zostanie znaleziony, należy go wyeliminować.

4. Uszkodzenie pompy paliwowej lub zatkanie się filtra paliwa. Aby sprawdzić ich poprawną pracę należy zmierzyć ciśnienie w przewodach paliwowych za pomocą miernika ciśnienia. Jeśli wynosi ono poniżej 3 atmosfer należy naprawić lub wymienić uszkodzone elementy układu zasilania paliwem.

5. Zanieczyszczenie elementów układu wtrysku paliwa. Utrata zdolności przeładunkowej dysz wtryskowych paliwa wpływa negatywnie na osiągi silnika, co jest wskazywane przez komputer pokładowy. Rozwiązaniem tego problemu jest wyczyszczenie jego elementów. Może to zostać samodzielnie wykonane za pomocą specjalnych dodatków lub można po prostu zaufać specjalistom w dziedzinie układów wtrysku paliwa.

6. Jeden z cylindrów nie ulega zapłonowi. Możesz sprawdzić, czy w cylindrze tworzy się iskra za pomocą multimetru lub specjalnego próbnika iskrowego z elementem piezoelektrycznym. Jeśli iskra nie tworzy się, musisz dokładnie zbadać stan techniczny takich elementów jak czujnik wału korbowego, moduł zapłonowy, cewka, dystrybutor, świece zapłonowe, przewody wysokiego napięcia oraz jednostka sterująca silnika.

7. Uszkodzenie świec zapłonowych. Należy sprawdzić ich stan techniczny pod kątem występowania śladów oleju lub paliwa na powierzchni gwintu, osadu węglowego na świecy zapłonowej, ciemnobrązowych lub ciemnożółtych śladów na elektrodzie lub na powierzchniach izolatora.

8. Uszkodzenie czujnika tlenu. Dość często zaświecenie się kontrolki Awarii Silnika spowodowane jest tą usterką. Czasami kontrolka świeci się przez czynniki fizyczne, takie jak duża ilość sadzy lub brudu na powierzchni czujnika. W takim przypadku uszkodzony czujnik podlega niezwłocznej wymianie.

9. Uszkodzenie katalizatora. Jednym ze sposobów sprawdzenia pod kątem awarii katalizatora jest zmierzenie ciśnienia wstecznego przy jego wyjściu za pomocą miernika ciśnienia. Nie powinno ono przekraczać 10 kPa podczas pracy silnika na biegu jałowym oraz 20 kPa przy osiągnięciu przez silnik 2500 obrotów na minutę.

Kiedy musisz wstrzymać jazdę

Czasami zaświecenie sią kontrolki Awarii Silnika nie jest krytycznie niebezpieczne. W takich przypadkach kierowca może spokojnie dotrzeć to najbliższego warsztatu w celu bardziej szczegółowej diagnozy. Jednakże jazda samochodem ze świecącą się kontrolką Awarii Silnika jest czasami surowo zabroniona.

Musisz natychmiastowo zatrzymać samochód, jeśli:

 1. Wraz z kontrolką Awarii Silnika świeci się jedna z następujących kontrolek:
  • przegrzewania się silnika
  • kontroli emisji spalin
  • poziomu oleju
  • poziomu cieczy chłodzącej
 2. Zdiagnozujesz następujące oznaki:
  • silnik zaczął niespodziewanie wibrować
  • nierówne obroty silnika na biegu jałowym
  • w kabinie pasażerskiej poczujesz zapach spalenizny
 3. Podczas migania kontrolki obroty silnika nie przekraczają konkretnego poziomu.

Podsumowanie

Jeśli podczas jazdy zaświeci się kontrolka Awarii Silnika, powinieneś zatrzymać samochód oraz zgasić silnik. Następnie powinieneś otworzyć maskę samochodu, sprawdzić pracę układów wspomnianych powyżej i spróbować rozwiązać problem. Jeśli nic nie wskórałeś, włącz światła awaryjne i zdecyduj, czy możliwa jest dalsza jazda samochodem. Dotrzyj do najbliższego warsztatu lub skontaktuj się z pomocą drogową.

Tak czy inaczej, aktywacja kontrolki Awarii Silnika nie powinna być ignorowana. Jest to nie tylko niebezpieczne, ale i także może spowodować kosztowne naprawy. Należy zwracać szczególną uwagę na kontrolki ostrzegawcze, rozwiązać o czasie drobne problemy z samochodem, a Twój samochód będzie Tobie służył przez długi okres.