Plus
Wypróbuj konto Premium
0   Artykułów
#
0,00 PLN
Twój koszyk jest pusty

Przegrzanie tarcz hamulcowych: objawy, przyczyny, rozwiązaniem problemu

Zapisz się
SIĘ DO NASZYCH NEWSLETTERÓW

Aby otrzymywać nasze najnowsze wiadomości i porady prosimy o podanie swojego adres e-mail:

Jednym z najczęściej występujących uszkodzeń tarcz hamulcowych jest ich przegrzanie. W przypadku przegrzania, temperatura tarczy osiąga wartość krytyczną, klocek hamulcowy zaczyna się ślizgać na płycie, a wydajność układu hamulcowego jest zmniejszona do minimum.

Jak wykryć przegrzanie tarczy hamulcowej.

Przegrzanie tarczy hamulcowej można wykryć poprzez inspekcję tej części. Stal jest najpowszechniej stosowanym materiałem do produkcji tarcz hamulcowych. Po podgrzaniu, materiał zmienia swój kolor. Stalowa tarcza ogrzewa się do temperatury krytycznej, staje się jasno pomarańczowa i po ochłodzeniu staje się purpurowa.

Jeżeli oględziny ujawnią zmianę koloru tarczy hamulcowej, należy natychmiast skontaktować się z punktem serwisowym w celu kompleksowej diagnozy. Po wykryciu usterki, wymiana tarcz hamulcowych i klocków jest obowiązkowa. Procedura ta może być przeprowadzona przez Ciebie. Nasze szczegółowe przewodniki wideo pomogą Ci to zrobić.

Przyczyny przegrzania tarczy hamulcowej

Główną przyczyną przegrzania tarcz hamulcowych jest tarcie. Podczas gdy zasada działania układu hamulcowego jest oparta na tarciu, wzrasta przy agresywnym stylu jazdy. Prowadzi to do wzrostu temperatury tarcz hamulcowych do 600-700 ° C. Poza tym, przegrzanie może być spowodowane:

 • Awarią mechanizmu hamulcowego;
 • Nieprawidłową instalacją klocków hamulcowych;
 • Korzystaniem z tarcz hamulcowych i klocków po upływie ich okresu eksploatacji;
 • Odkształceniem tarczy hamulcowej;
 • Niską jakością tarcz hamulcowych i klocków;
 • Zacinaniem się z prowadnic zacisku hamulcowego.

Nie zapomnij, że jeśli hamulce bębnowe są zainstalowane na tylnej osi, większość obciążenia podczas hamowania jest przenoszona na przednie tarcze hamulcowe. Przyczynia się to również do przegrzania tarcz hamulcowych.

Jak zapobiec przegrzewaniu tarcz hamulcowych

Aby zapobiec przedwczesnemu zużyciu tarcz hamulcowych i zapewnić najbardziej efektywny proces hamowania, AutoDoc zaleca co następuje:

 • Wymienić tarcze i klocki hamulcowe w odpowiednim czasie;
 • Zainstalować komponenty wysokiej jakości;
 • Powierzyć naprawy mechanikom jeśli brakuje Ci doświadczenia;
 • Wymienić tarcze parami na osi dla równowagi obciążenia;
 • Podczas długotrwałego zjazdu, hamować silnikiem;
 • Kontrolować grubość tarczy hamulcowej.

Przypomnijmy, że okres użytkowania przednich tarcz hamulcowych wynosi 30 000-40 000 km i tylnych 40 000-50 000 km. Wartości te zależą od stylu jazdy. Agresywna jazda z ostrym hamowaniem zmniejsza żywotność tarcz hamulcowych.

Jak wybrać tarcze hamulcowe

Warto pamiętać, że awaria układu hamulcowego samochodu zagraża Twojemu bezpieczeństwu i bezpieczeństwu innych osób. Dlatego należy dokonać właściwego wyboru w odniesieniu do elementów układu hamulcowego, które trzeba kupić.

Przy wyborze tarcz hamulcowych należy kierować się do zaleceń i wymagań technicznych, określonych przez producenta pojazdu. Nie zapominaj, że zawsze należy kupić tarcze hamulcowe zaprojektowane specjalnie dla danego pojazdu. Elementy te powinny być wykonane z materiału, który ma następujące właściwości:

 • Wysoką wytrzymałość i zdolność przenikania ciepła;
 • Niską zdolność przyczepności;
 • Wysoki współczynnik tarcia

Należy dać pierwszeństwo tylko niezawodnym częściom samochodowym o gwarantowanej jakości. AutoDoc, sklep internetowy, oferuje wyłącznie takie części. Tutaj można dokonać zarówno zakupu z zyskiem oraz uzyskać właściwą poradę od naszych wykwalifikowanych specjalistów. AutoDoc jest niezawodnym partnerem!