Spis treści
Wyciek oleju silnikowego w samochodzie
Wiele aut niezależnie od marki ma problem z ubytkami oleju. Wyciek oleju z silnika to bolączka posiadaczy zarówno starszych, jak i relatywnie nowych samochodów. Wyciek oleju z silnika przyczyny może mieć różne, jednak zawsze trzeba brać pod uwagę, że jest to bardzo niebezpieczne dla samego silnika. Duży wyciek oleju może doprowadzić do całkowitego uszkodzenia jednostki, więc zauważając taki problem, należy reagować od razu.
Wyciek oleju z silnika – za co odpowiada olej silnikowy?
Chcąc zrozumieć, jak poważną usterką jest wyciek oleju z silnika, najpierw należy dowiedzieć się, za co w ogóle ten płyn odpowiada. Jest on bardzo istotny, gdyż pozwala na odprowadzenie ciepła z jednostki napędowej. Jednocześnie smaruje wszystkie ruchome elementy, które we współczesnych silnikach są niezwykle precyzyjnie spasowane. To sprawia, że duży wyciek oleju z silnika spowoduje błyskawiczne i radykalne zwiększenie tarcia pomiędzy newralgicznymi elementami. To nieuchronnie musi doprowadzić do poważnej awarii, której skutki będą bardzo kosztowne lub całkowicie zniszczą jednostkę. Olej silnikowy do auta trzeba regularnie wymieniać, a także dbać o jego poziom.
MANNOL Olej silnikowy
5W-30, 20l, Olej półsyntetyczny
MANNOL Olej silnikowy
5W-30, 10l
MOTUL Olej silnikowy
5W-40, 5l
FA1 Korek spustowy oleju, miska olejowa
M16x1,5, Rozmiar klucza: 17 mm
SHELL Olej silnikowy
0W-20, 5l
Wyciek oleju z silnika – przyczyny
Wycieki mogą być spowodowane szerokim spektrum różnych przyczyn. Często nagły wyciek oleju z silnika jest spowodowany uszkodzoną miską olejową. Jest ona zlokalizowana przy podwoziu i w niektórych modelach nie jest niczym chroniona. To sprawia, że często dochodzi do jej urwania lub uszkodzenia mechanicznego, które musi spowodować duży wyciek oleju z silnika. Jak uszczelnić wtedy taki wyciek? Nie ma na to dobrego sposobu i należy odprowadzić auto do warsztatu na lawecie. Sama miska olejowa stosunkowo szybko ulega korozji, więc często do uszkodzenia dochodzi samoczynnie, nawet jeśli kierowca w nic nie uderzy lub jej nie urwie. W starszych modelach warto więc sprawdzać, czy miska jest w odpowiednim stanie. Często będzie ona odpowiednia, jednak uszczelka pod miską olejową okaże się do wymiany. To element gumowy, więc po kilku latach parcieje.
Wyciek oleju z silnika – wał korbowy, turbosprężarka lub pokrywa głowicy
Często zdarza się, że do regularnego wycieku oleju dochodzi z powodu awarii simmeringów wału korbowego samochodu. Jest to niebezpieczne, gdyż znajduje się on obok paska rozrządu, a to radykalnie skraca jego żywotność i naraża kierowcę na bardzo poważną awarię. Jeśli to jest przyczyną, plamy oleju pojawią się na komorze silnika lub przy połączeniu silnika i skrzyni biegów.
Wyciek oleju z silnika przyczyny może mieć też inne. Turbosprężarka, a przeważnie uszczelnienie węża doprowadzającego olej silnikowy ulega po kilku latach rozszczelnieniu. Taka sytuacja sprawi, że w okolicy węża będzie widać dużo oleju. Czasem niezbędne będzie nawet wymienienie turbiny na nową. Nowa miska olejowa to przy takiej sytuacji niewielki koszt, jednak trzeba go ponieść, gdyż może to nawet unieruchomić auto.
W wielu modelach pojazdów za wyciek oleju z silnika odpowiada pokrywa głowicy silnika, a przede wszystkim jej uszczelka. Taką przyczynę można łatwo zdiagnozować, gdyż cały silnik jest wtedy ubrudzony w oleju. Jeśli silnik się wytrze, a po kilku dniach jazdy znowu jest on cały brudny, to właśnie uszczelka głowicy auta nadaje się do wymiany. Zazwyczaj powoduje to pojawienie się intensywnego i charakterystycznego zapachu spalonego oleju.
SHELL Olej silnikowy
0W-20, 5l
OPEL GM Olej silnikowy
5W-30, 5l, Olej syntetyczny
ELRING Pierścień uszczelniający, korek spustowy oleju
FPM (fluor-kauczuk)
NISSAN Olej silnikowy
5W-40, 5l
LIQUI MOLY Olej silnikowy
5W-30, 4l
Duży wyciek oleju z silnika – jak rozpoznać?
Często pojawiają się pytanie, co zrobić, gdy wyciek oleju z prawej strony silnika jest bardzo intensywny. Niestety trudno powiedzieć, że to rozrząd jest wtedy winowajcą takiego stanu rzeczy. Wyciek oleju z lewej strony silnika lub z prawej o niczym nie świadczy, gdyż w każdym modelu auta poszczególne elementy są nieco inaczej rozlokowane. To sprawia, że trafną diagnostykę można przeprowadzić jedynie otwierając maskę lub udając się na kanał samochody i dokładnie sprawdzając, skąd pochodzi wyciek. Nagły wyciek oleju rzadko oznacza awarię głowicy lub rozrządu, gdyż nie ma tam elementów, które by taki intensywny wyciek mogły spowodować. Bardziej prawdopodobne jest wtedy to, że doszło do awarii miski olejowej lub przewodów.
Wyciek oleju z silnika – jak uszczelnić?
Odpowiednia ilość oleju w jednostce jest niezbędna, więc trzeba wiedzieć, jak uszczelnić wyciek oleju z silnika. Jeśli jednak wycieki są niewielkie, by rozwiązać problem, można chwilowo dolewać oleju. Nie jest to jednak polecane na dłuższą metę i zauważając problem, należy udać się do warsztatu i znaleźć przyczynę. Jeśli problem nie tkwi w przewodach, praktycznie nie ma improwizowanych sposobów na pozbycie się wycieku i należy przeprowadzić kompleksowy serwis danego elementu. W przeciwnym razie kłopot będzie się pogłębiał, a to sprawi, że silnik będzie o wiele mniej żywotny.
TOP produkty powiazane z tym tematem: