1.000.000 części zamiennych - znajdź potrzebną część do swojego samochodu Przykład

0 Pozycje
#
Twój koszyk jest pusty
0,00 PLN

Wycieraczki:
kompletny przewodnik
o działaniu i wymianie

Subskrybować
SIĘ DO NASZYCH NEWSLETTERÓW

Aby otrzymywać nasze najnowsze wiadomości i porady prosimy o podanie swojego adres e-mail:

Żeby upewnić się, że kierowca może widzieć drogę niezależnie od warunków pogodowych, wycieraczki są częścią konstrukcji nowoczesnych pojazdów. Są głównie przeznaczone do natychmiastowego usuwania brudu, śniegu i wody z powierzchni przedniej szyby. Jako że bezpieczna jazda bezpośrednio zależy od czystości szyb pojazdu, prowadzenie z wadliwymi wycieraczkami jest prawnie zabronione w większości krajów. Wyjaśnimy, jak uniknąć przedwczesnej awarii części i wznowić działanie systemu.

Jak działają wycieraczki

Wycieraczki to wykonawcze części układu czyszczącego okna. Są złożone z ruchomym ramion z gumowymi elementami na końcami, które są szczelnie dopasowane do przedniej szyby i podążają za kształtem jej powierzchni. Przeciwległe końce ramienia są przymocowane zawiasem do połączenia, które zapewnia zsynchronizowany ruch wycieraczek. System jest napędzany przez sprzęt silnikowy, który jest z kolei napędzany przez przekaźnik. Tryb działania systemu zależy od pozycji przełącznika ulokowanego w kabinie pasażerskiej.

Po wybraniu danego trybu działania, styki przekaźniki zamykają odpowiedni obwód, a mechanizm rozpoczyna działania w określonej prędkości. Spryskiwacz przedniej szyby może działać w tym samym czasie.

Najpowszechniejsze wady wycieraczek i ich powody

Żeby znaleźć przyczynę wady części, ostrożnie przestudiuj naturę awarii. Większość właścicieli aut zna sytuacje, takie jak:

 1. Ani silniczek ani wycieraczki nie reagują. W takim wypadku, nieoperacyjność systemu jest najprawdopodobniej spowodowana awarią wielofunkcyjnego przełącznika, zerwanych przewodów lub przepalonego bezpiecznika.
 2. Wycieraczki nie ruszają się, ale silniczek jest aktywowany. W większości przypadków ta awaria jest spowodowana zużyciem ząbków wału napędowego silniczka, które powstało przez rozluźnienie nakrętki mocującej połączenia lub starcie klinów w ramieniu części.
 3. Wycieraczki nie działają we wszystkich trybach. To często wskazuje na przepalenie się cewki przekaźnika lub styków albo awarię przełącznika.
 4. System nie może być dezaktywowany lub jest aktywowany spontaniczne. W tym wypadku, styki przerywanego przekaźnika lub końcówka przełącznika elektrycznego silniczka mogła ulec zwarciu.
 5. Ramiona wycieraczek działają zbyt wolno. Przyczyną może być zanieczyszczenie lub korozja elementów uruchamiających lub części elektrycznego silniczka. Nagromadzony brud zapobiega luzowi ruchomych elementów.
 6. Pogorszyła się skuteczność czyszczenia okien. Ta sytuacja często jest spowodowana zużyciem piór wycieraczek. Konieczność ich wymiany może być wskazana przez paski i plamy na powierzchni przedniej szyby oraz przez mglistość szyby po wycieraniu.

Usuwanie tych awarii wymaga wymiany wadliwych części. W większości przypadków konieczna jest pomoc profesjonalistów, jako że części są ulokowane w trudno dostępnych miejscach. Są to zużywalne elementy, które należy wymieniać podczas rutynowego przeglądu i każdy właściciel samochodu powinien się do tego stosować.

Jak należy samodzielnie wymieniać pióra wycieraczek?

Zaleca się wymieniać części raz w roku. Procedura może trochę różnić się w zależności od modelu i częściowo zależy od typu mocowania. Procedura wymiany nie jest trudna. Zazwyczaj, wystarczy zrobić, co następuje:

 1. Podnieś ramię wycieraczki z powierzchni przedniej szyby.
 2. Obróć wycieraczkę, żeby zobaczyć zacisk mocowania.
 3. Odkręć mocowanie i usuń wadliwą część.
 4. Zainstaluj nową.

Podczas wymiany, upewnij się, że ramię wycieraczki nie wypadnie z twoich rąk, gdyż jeśli uderzy o przednią szybę, może ją uszkodzić.

Jak uniknąć przedwczesnej wymiany piór wycieraczek?

Czasami trzeba wymienić części przed terminem wskazanym przez producenta. Żeby tego uniknąć, stosuj się do następujących zaleceń:

 1. Upewnij się, że jest wystarczająco dużo płynu czyszczącego w zbiorniku spryskiwacza przedniej szyby: suchy kurz powoduje ścieranie się piór wycieraczek.
 2. Od czasu do czasu, umyj pióra wycieraczek wodą lub szamponem samochodowym bez lakieru czy wosku: piasek gromadzi się w rowkach części i może nie tylko je uszkodzić, ale także pozostawić pęknięcia i rysy na szybie.
 3. Przed uruchomieniem wycieraczek zimą, oczyść szybę ze śniegu i lodu oraz upewnij się, że pióra wycieraczek do niej nie przymarzły. W przeciwnym razie, guma szybciej się zużyje i istnieje ryzyko, że ramiona wycieraczek oraz połączenie i silniczek zostaną uszkodzone. Jeśli obsługujesz swój pojazd w regionach, gdzie zima jest mroźna i śnieżna, spróbuj używać specjalnych zimowych piór wycieraczek. Są wyposażone w osłonę ochronną, która zapobiega oblodzeniu części.
 4. Ureguluj ramiona wycieraczek tak, żeby pióra nie wydostawały się poza szybę podczas ruchu, w przeciwnym razie możesz uszkodzić obie części, a także elektryczny silnik.
 5. Kupuj jedynie wysokiej jakości płyn czyszczący, który nie niszczy gumowych elementów.
 6. Nie pozostawiaj ramion wycieraczki w pozycji pionowej przez długi czas: tym sposobem możesz uszkodzić sprężynę i ramię, dlatego pióra wycieraczek powinny szczelnie przylegać do powierzchni przedniej szyby.

Konkluzja. Pióra wycieraczek to ważne elementy biernego systemu bezpieczeństwa pojazdu. Jeśli są zużyte, prowadzenie samochodu, szczególnie w deszczu lub śniegu, staje się niebezpieczne. Dlatego każdy właściciel auta powinien monitorować ich stan i wymieniać części na czas. Nasze zalecenia nie tylko pomogą ci zwiększyć okres przydatności części, ale także wymienić je samodzielnie, jeśli to konieczne.

Kupić online z rabatem, na promocji albo ofercie specjalnej - TecDoc Inside

Udostępnione tutaj dane, w szczególności cała baza danych, nie mogą być kopiowane. Zabronione jest kopiowanie w całości lub w części danych lub całej bazy danych, rozpowszechnianie oraz przekazywanie osobom trzecim bez wcześniejszej zgody TecDoc. Złamanie zasad stanowi naruszenie praw autorskich i będzie prawnie ścigane.

Międzynarodowa obsługa klienta

Obsługa klienta w Polska[email protected]Autodoc.pl - linia gorąca i obsługa klienta

© 2019 www.autodoc.pl: AUTODOC sklep online

Nowa, uproszczona wyszukiwarka na stronie ułatwi wyszukiwanie potrzebnej części zamiennej. Szukać części zamienne.

Typ zapytania Przykład
Części zamienne Kompresor / pojedyncze czesci
Części zamienne + Producenci Kompresor / pojedyncze czesci NRF
Części zamienne + Producent Kompresor / pojedyncze czesci CHEVROLET LACETTI
Części zamienne + Numer artykułu Kompresor / pojedyncze czesci 32220G
Numer artykułu 920.10953
Numer artykułu + Producenci 89492 NISSENS
OEN 95234605
OEN + Producenci 95907417 FRIGAIR
loader Prosimy, poczekać!...