Plus
Wypróbuj konto Premium
0   Artykułów
#
0,00 PLN
Twój koszyk jest pusty

Nitownice ręczne

wygląd
Wybierz pożądaną kategorię produktów
Producenci
86 Artykułów

Nitownice ręczne: co trzeba wiedzieć

Nitownica ręczna to specjalne narzędzie wykorzystywane do trwałego i niezawodnego mocowania różnorodnych części samochodowych. Jest ona często stosowana, gdy zespawanie części jest niemożliwe lub zajęłoby ono zbyt dużo czasu. Jest ona odpowiednia do łączenia różnorodnych materiałów, takich jak metal, plastik czy drewno.

Zasada działania

Po zaciśnięciu rączek narzędzia uruchamiany jest specjalny mechanizm znajdujący się we wnętrzu nitownicy. Przykłada on siłę trakcyjną na korpus złącza lub na gwintowany trzpień wewnątrz elementu złącznego. Nit jest odkształcany, wypełniając tym samym wnętrze zagłębienia otworu, a trzpień jest ucinany lub odkręcany.

Jakie są rodzaje nitownic ręcznych?

Ze względu na konstrukcję:

  • jednoręczne - charakteryzują się kompaktowymi wymiarami oraz lekkością; skonstruowane do elementów złącznych o średnicy 5 mm; są one wygodne do pracy jedną ręką; często wyposażone są w głowicę obrotową, co ułatwia pracę w trudno dostępnych miejscach,
  • dwuręczne - umożliwiają osiągnięcie większej siły; są one stosowane przy użyciu obydwu rąk; skonstruowane do połączeń o średnicy do 8 mm; mogą być wyposażone w plastikowy zbiornik na trzpienie nitów; odpowiednie do użytku profesjonalnego; nie są one dobre do pracy w miejscach o ograniczonej przestrzeni.

Zgodnie z przeznaczeniem:

  • do nitów jednostronnie zamykanych - ich konstrukcja obejmuje tuleję zaciskową z trzema podziałkami mocującymi trzpień nitu,
  • do połączeń gwintowanych - posiadają wewnętrzny gwint do przymocowania trzpienia.

Ze względu na materiał produkcyjny nitów:

  • do nitów stalowych i miedzianych,
  • do połączeń aluminiowych,
  • do malowanych akcesoriów plastikowych.

Porady dotyczące korzystania z nitownic ręcznych

Przed montażem elementu złącznego powinieneś umieścić wszystkie części możliwie najbliżej siebie. Możesz zrobić to przy pomocy odpowiedniego sprzętu, takiego jak szczypce. Rozmiar wierconego otworu nie powinien być większy niż 0,2 mm w porównaniu z rozmiarem łącznika. W przeciwnym razie między łącznikiem a częścią powstanie szczelina. Zbyt małe otwory także nie są wskazane, gdyż spowodują one nierówne krawędzie nitu.

Podczas montażu połączeń powinieneś płynnie zaciskać rączki narzędzia, trzymając nitownicę pod kątem prostym do powierzchni. Pomoże to w przedłużeniu okresu eksploatacyjnego narzędzia.

Zabrania się przeciążania narzędzia poprzez montaż nitów o zbyt dużej średnicy.

AUTODOC: wygodne zakupy online

W katalogu sklepu internetowego AUTODOC zaprezentowany jest szeroki wybór narzędzi do naprawy samochodu. Wszystkie produkty podzielone są na kategorie, dzięki czemu będziesz w stanie znaleźć szybko wszystkie potrzebne Ci produkty. Po tym jak złożysz swoje zamówienie, nasi specjaliści bardzo szybko przygotują je do wysyłki. Otrzymasz swoje zakupy w możliwie najkrótszym czasie. Dzięki licznym promocjom, dostępnym w naszym sklepie internetowym, będziesz w stanie kupić nitownice ręczne w najkorzystniejszej cenie.

loader Prosimy, poczekać!...