Plus
Wypróbuj konto Premium
0   Artykułów
#
0,00 PLN
Twój koszyk jest pusty

Nożyce pneumatyczne

wygląd
Producenci
4 Artykułów

Nożyce pneumatyczne: co trzeba wiedzieć

Nożyce pneumatyczne są używane do cięcia niewielkich elementów wykonanych z metalu lub plastiku, na przykład przewodów. Mogą być one także użyteczne podczas montowania zacisków i zaczepek do przewodów, zaciskania końcówek kabli i usuwania wgnieceń na karoserii samochodu.

Zasada działania

Podczas korzystania z nożyc pneumatycznych powietrze pochodzące ze sprężarki przepływa do cylindra, powodując zamknięcie się szczęk głowicy urządzenia. Po zakończeniu danego procesu ciśnienie się zmniejsza, a szczęki się otwierają.

Rodzaje nożyc pneumatycznych

Zgodnie z przeznaczeniem:

 • obcęgi - kategoria ta jest reprezentowana przez kilka rodzajów narzędzi; niektóre z nich są przykładowo stosowane do mocowania części podczas wykonywania prac mechanicznych, inne natomiast - do montowania zacisków,
 • zaciskarki - są one stosowane podczas napraw przewodów elektrycznych, a w szczególności zacisków mocujących,
 • tnące - niezbędne do cięcia kabli, przewodów oraz innych niewielkich elementów; wśród nich znajdują się narzędzia przeznaczone do:
  • metalu - cechuje je jedna szczęka z ostrzem tnącym, a druga wykorzystywana jako podtrzymka; ich konstrukcja zapobiega przed przecinaniem się szczęk oraz chroni je przed uszkodzeniem,
  • plastiku - obydwie szczęki są wyposażone w krawędzie tnące.
 • praski - skonstruowane do łączenia blach przy użyciu metody tłoczenia na zimno; używane podczas prac związanych z nadwoziem auta; na końcu narzędzi znajdują się przedłużenia o różnej średnicy, które odkształcają metal podczas stykania się z nim.

W zależności od rodzaju mechanizmu startowego urządzenia wyposażone są w:

 • pedał nożny,
 • spust w uchwycie pistoletowym,
 • dźwignię na swoim korpusie.

Porady dotyczące korzystania z nożyc pneumatycznych

Ostrza nożyc pneumatycznych powinny spełniać przydzielone im zadanie oraz powinny być kompatybilne z właściwościami obrabianego materiału. Po wymianie ostrzy upewnij się, że są one odpowiednie zamocowane, włączając urządzenie na jego najniższy bieg. W celu wymiany matrycy odłącz narzędzie od sprężarki powietrza.

Przed rozpoczęciem pracy niezbędne jest upewnienie się, czy system oraz jego połączenia są hermetyczne. Na powierzchni przewodów nie mogą znajdować się jakiekolwiek widoczne uszkodzenia. Zapobiegaj przed ich zaginaniem.

Jeśli układ smarujący nie jest wyposażony w smarownicę, smar spryskiwany jest na części urządzenia. Kilka kropli smaru zalecanych przez producenta aplikuje się przez specjalny otwór.

Bądź wyjątkowo ostrożny podczas wykonywania prac. Unikaj wkładania swoich palców pomiędzy szczęki narzędzia. Zapobiegaj przed przedostawaniem się opiłków metalu do Twoich oczu.

Zaleca się przechowywać narzędzie w skrzynce w suchym i czystym pomieszczeniu. Jeśli masz zamiar przechowywać je przez długi czas, odpowiednio nasmaruj elementy narzędzia przy pomocy specjalnego środka.

AUTODOC: wygodne zakupy online

Jeśli chcesz kupić najwyższej jakości produkty w korzystnych cenach, zostań klientem naszego sklepu internetowego. Często oferujemy promocje na różne kategorie produktów oraz możliwość darmowej dostawy. Dzięki temu zawsze będziesz miał możliwość zaoszczędzić swoje pieniądze. Jeśli kupisz od nas nożyce pneumatyczne, możesz być pewien, że będą one Ci służyły przez bardzo długi czas.

loader Prosimy, poczekać!...