Plus
Wypróbuj konto Premium
0   Artykułów
#
0,00 PLN
Twój koszyk jest pusty

Punktaki centrujące

wygląd
Wybierz pożądaną kategorię produktów
Producenci
29 Artykułów

Punktaki centrujące: co trzeba wiedzieć

Punktaki centrujące są skonstruowane do robienia zagłębień w celu oznaczenia środka otworów, które masz zamiar wykonać, np. wiertarką. Są to metalowe trzpienie o okrągłym przekroju oraz ostrej, zwężonej końcówce. Najczęściej wykonane są ze stali kompozytowej lub węglowej. Zapobiegają one ześlizgnięciu się wiertła oraz pomagają w dokładnym wykonaniu danego zadania.

Jakie są rodzaje punktaków centrujących?

  • Ręczne punktaki centrujące - wytrzymałe i niezawodne narzędzia o długości wahającej się od 80 do 150 m oraz średnicy w zakresie od 10 do 15 mm. Są one zazwyczaj używane wraz z młotkiem. Powinieneś oszacować siłę konieczną do uderzenia młotkiem, biorąc pod uwagę materiał obrabianej powierzchni.
  • Automatyczne punktaki centrujące - umożliwiają one szybsze wykonanie pracy. Element roboczy punktaka jest napędzany sprężonym powietrzem dostarczanym ze sprężarki lub mechanizmu sprężynowego. Niektóre modele umożliwiają regulację siły uderzenia. Zaletami tych urządzeń jest możliwość nanoszenia oznaczenia przy pomocy jednej ręki bez konieczności korzystania z dodatkowych narzędzi.

Dostępne są również produkty o specjalnej konstrukcji do wykonywania konkretnych zadań. Przykładem są tutaj kątowniki centrujące do punktowania elementów kulistych, a także specjalne cyrkle do robienia otworów wzdłuż obwodu wokół określonego punktu.

Wskazówki dotyczące korzystania z punktaków centrujących

Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta. Podczas pracy z miękkimi lub kruchymi materiałami, jak i również z częściami samochodowymi, które wymagają wysokiej precyzji, najlepiej skorzystać z modeli automatycznych. Podczas korzystania z punktaków ręcznych do pracy z cienkimi elementami zaleca się nie przykładać zbyt dużej siły, gdyż może do doprowadzić do odkształcenia materiału.

Przez zrobieniem wgłębienia niezbędne jest oznaczenie wymaganego punktu przy pomocy ołówka. Punktak centrujący powinno się trzymać pod kątem prostym do obrabianej powierzchni, która powinna być podparta solidną podstawą.

Narzędzia te powinno się ostrzyć od czasu do czasu. Wykonuje się to przy pomocy urządzenia wyposażonego w ściernicę. Podczas ostrzenia niezwykle ważne jest kontrolowanie kąta ostrzenia, na przykład przy pomocy kątomierza. Im narzędzie jest ostrzejsze, tym bardziej precyzyjne będą nanoszone nim oznaczenia.

AUTODOC: wygodne zakupy online

Chciałbyś kupić punktaki centrujące w niskiej cenie? Witamy w sklepie internetowym AUTODOC. W naszym przyjaznym dla klienta katalogu będziesz w stanie znaleźć niezbędne narzędzia oraz kupić je w przystępnych cenach w zaledwie kilka minut. Dodatkowo wiele produktów z naszej strony internetowej jest oferowanych wraz ze zniżkami. Już teraz złóż swoje zamówienie przez Internet, a Twoje zakupy zostaną dostarczone do Ciebie szybko i niedrogo.

loader Prosimy, poczekać!...