Opony samochodowe online
Poszukiwanie opony uwzględniając jej rozmiar:

Wybieranie odpowiedniego rozmiaru opony do Twojego samochodu z kilkoma parametrami
Wprowadź szerokość, wysokość, średnicę oraz współczynnik ładowności Twojej opony

Jeśli posiadasz jakiekolwiek pytania lub problemy, proszę skontaktować się z naszym działem obsługi klienta
Opony: najlepiej sprzedające się produkty w dobrej cenie
Przejdź do wyboru najlepszych marek opony do samochodu
Najbardziej popularne rozmiary opon do samochodów
- 205/55 R16
- 195/65 R15
- 225/45 R17
- 185/65 R15
- 225/50 R17
- 225/40 R18
- 175/65 R14
- 225/55 R17
- 205/60 R16
- 215/65 R16
- 185/60 R15
- 205/50 R17
- 185/- R15
- 215/55 R17
- 215/50 R17
- 225/45 R18
- 235/45 R17
- 215/55 R16
- 245/45 R18
- 165/70 R14
Przydatne informacje na temat wyboru opon do Twojego samochodu na naszym blogu
Opony do samochodów osobowych zapewniają przyczepność pojazdu do drogi, uczestniczą w hamowaniu i przyspieszaniu, tworzą potrzebną przyczepność na drodze i pochłaniają drgania. Wybór opon określa sterowność pojazdu, komfort i bezpieczeństwo jazdy, drogę hamowania, zużycie paliwa i inne parametry pojazdu.
Za czym stoją oznaczenia
- Klasa pojazdów. Opony do samochodów osobowych są zazwyczaj oznaczone literą P.
- Średnica w calach. Może ona wynosić 14, 16, 21 itd.
- Szacowana szerokość przekroju. To odległość pomiędzy dwoma punktami po przeciwległych stronach przekroju osnowy, najbardziej od siebie oddalonymi. Mierzy się ją w milimetrach i może ona wynosić np.: 185, 235 lub 315 mm.
- Procentowy stosunek wysokości do szerokości przekroju poprzecznego o możliwej wartości 45, 65, 70 itd.
- Indeksy nośności i prędkości. Maksymalne dopuszczalne obciążenie na jedno koło wskazane jest liczbą między 60 a 129. Każdy z tych parametrów odpowiada określonej wartości w kilogramach. Maksymalny indeks prędkości jest opisany za pomocą liter alfabetu łacińskiego od A do Y, gdzie A to wartość minimalna (40 km/h), a Y to wartość maksymalna (300 km/h).
- Typ konstrukcji. Opony mogą być radialne (promieniowe) - R, lub diagonalne - D.
- Kraj produkcji, marka i model.
- Rodzaje opon według pór roku:
- M + S (Mud + Snow - błoto + śnieg), M & S, MS, Winter, lub symbol płatka śniegu - opony zimowe;
- symbol słońca lub brak oznaczenia - opony letnie;
- AS (Any Season, All Seasons - dowolna/każda pora roku), R + W (Road + Winter - droga + zima), AW (All Weather, Any Weather - każda pogoda) - opony całoroczne.
- Dętkowe/bezdętkowe. Opony dętkowe są oznaczone jako „TUBE TYPE” (TT), a bezdętkowe jako „TUBELESS” (TL).
- Odporność termiczna przy wysokich prędkościach. Jest ona zazwyczaj określona wartościami „Temperature A, B lub C”, przy czym A jest najlepsza.
- Wskaźnik efektywności paliwowej (malejąco od A do G).
- Poziom hałasu. Najczęściej jest on określany symbolem fal dźwiękowych. Jego wartość może wynosić między 1 a 3. Jedna fala dźwiękowa oznacza, że hałas pochodzący z opon jest niższy od wymogów prawnych o co najmniej 3 dB; dwie fale dźwiękowe oznaczają, że hałas spełnia wymagania, a trzy, że przekracza wymogi normatywne.
- Wskaźnik przyczepności na mokrej nawierzchni. Jest on określony literami od A do F, gdzie A oznacza najkrótszą, a F najdłuższą drogę hamowania.
- Data produkcji. Najczęściej oznacza się ją czterema cyframi: dwie pierwsze określają numer tygodnia, a dwie ostatnie - rok.
- Maksymalne dopuszczalne ciśnienie powietrza. Tutaj podana jest wartość liczbowa i jednostka miary. Druga z nich zazwyczaj zależy od kraju sprzedaży.
Jak przedłużyć okres użytkowania
Średnia żywotność produktów wynosi 30-60 tys. km przebiegu i zależy w szczególności od warunków przechowywania, jakości nawierzchni drogi, stylu jazdy, całkowitej masy pojazdu, stanu jego podwozia, osi i zawieszenia oraz intensywności użytkowania. Nawet jeśli opona nigdy nie była używana, nie należy jej montować po upływie 5 lat od daty produkcji. Data jest wskazana przez producenta na oponie.
Stopień zużycia opon powinien być sprawdzany przez grubość bieżnika tak często, jak to możliwe: zazwyczaj wykonuje się go raz w sezonie za pomocą głębokościomierza. W oponach letnich wartość ta nie powinna wynosić mniej niż 1,6-2 mm, a w oponach zimowych - nie mniej niż 4 mm. Pęknięcia i nierówności na powierzchni opony również wskazują na konieczność ich wymiany.
W celu przedłużenia żywotności opony należy monitorować ciśnienie w oponach. Rekomendowaną wartość można znaleźć w dokumentacji technicznej oraz na samej oponie. Ponadto zalecana jest regularna kontrola pojazdu, a po każdej wymianie opon powinno się wyważyć koła. W celu osiągnięcia optymalnej skuteczności hamowania i spalania paliwa korzystaj z opon zgodnie z porą roku. Ważne jest odpowiednie przechowywanie opon: w suchym pomieszczeniu, wykluczając możliwość wystawienia na agresywne czynniki (kwasy, zasady, ozon, paliwo).
autodoc.pl to duży sklep online z oponami do samochodów osobowych
W naszym katalogu opon do samochodów osobowych bez trudu znajdziesz odpowiednie produkty. Wszystkie nasze towary są niedrogie i często prowadzimy promocje. Złóż zamówienie w sklepie internetowym autodoc.pl już dziś i kup opony do samochodów osobowych w korzystnych cenach.
Przydatne informacje na temat funkcji, przyczyn usterek, diagnostyki i częstotliwości wymiany