Spis treści
Drgania kierownicy podczas hamowania i przy dużych prędkościach: przyczyny i konsekwencje
Układ jezdny pojazdu i jego prawidłowa praca istotnie wpływają nie tylko na komfort jazdy, ale też na bezpieczeństwo. Drgania kierownicy pojawiające się podczas jazdy mogą być dość irytujące i wpływać na zmniejszenie komfortu, jednak dużo ważniejsze jest to, że kierowca w takiej sytuacji ma o wiele trudniejsze zadanie, by opanować auto, zwłaszcza w trudnych sytuacjach na drodze. Drgania kierownicy podczas hamowania mogą okazać się niezwykle niebezpieczne. Sprawdź, czemu drgania kierownicy się w ogóle pojawiają i w jaki sposób poradzić sobie z tym problemem.
Układ jezdny – jak działa?
Na działanie układu jezdnego wpływa wiele elementów, gdyż jest on zbudowany z komponentów, które wzajemnie na siebie oddziałują. Drgania kierownicy mogą być spowodowane awarią, któregokolwiek z elementów układu jezdnego. Często trudno dokonać samodzielnej diagnozy, gdyż problem może dotyczyć zarówno opon i całych kół, a także elementów mocujących koła, czyli zawieszenia.
BREMBO Tarcza hamulcowa
295x28[mm], 5, perforowany / wentylowany wewnętrznie, pokryty, wysoko nawęglany
TRW Amortyzator
Oś przednia, Ciśnienie gazu, Ø: 45, dwururka, Kolumna zawieszenia, górny trzon
ATE Tarcza hamulcowa
320,0x30,0[mm], 5x112,0, perforowany / wentylowany wewnętrznie, pokryty, stopowy / wysoko nawęglany
ATE Klocki hamulcowe
przygotowany do wskaźnika zużycia, bez styku zużycia, ze śrubami prowadzącymi zacisku hamulcowego
BREMBO Tarcza hamulcowa
360x36[mm], 5, perforowany / wentylowany wewnętrznie, pokryty, wysoko nawęglany
Skąd się biorą drgania kierownicy?
Przyczyny drgania kierownicy przeważnie tkwią w niewyważonych kołach. Jest to przyczyna powszechna, której łatwo się pozbyć. Niestety problem może być o wiele bardziej skomplikowany i tkwić w zawieszeniu. Czasem uszkodzony może okazać się amortyzator układu kierowniczego do samochodu. Często drganie wynika z mocnego wyeksploatowania najważniejszych elementów zawieszenia, które powinny być regularnie wymieniane.
Problemem mogą też być tuleje wahaczy. Bardzo często okazuje się, że uległy one uszkodzeniom mechanicznym na skutek np. najechania na dużą dziurę w drodze. Objawiają się charakterystycznym biciem w okolicy koła, a także pogorszeniem parametrów jezdnych. Często też generują niewielkie drgania kierownicy, a także zdecydowanie pogarszają możliwość panowania nad autem. Jeśli tuleje wahaczy zostały uszkodzone, trzeba je wymienić na nowe. Problem może też dotyczyć sworzni wahaczy lub innych elementów zawieszenia. Jeśli do drgań dochodzi nawet przy małych prędkościach lub spod kół wydobywają się dźwięki, których wcześniej nie było, drgania kierownicy mogą mieć dość poważną przyczynę, której nie wolno bagatelizować, gdyż jest to niebezpieczne.
Drgania kierownicy przy 120 km/h
Często kierowcy skarżą się na to, że drgania kierownicy przy 120 km/h się pogłębiają. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być uszkodzone tarcze hamulcowe, zawieszenie, a nawet piasty. Jeśli chodzi o tarcze hamulcowe, to mogą one ulec mechanicznemu uszkodzeniu na skutek zbyt długiej eksploatacji bez wymiany na nowe. Wtedy wystarczy wymienić tę część, by drgania ustały. Należy wspomnieć, że wtedy pojawiają się też problemy z hamowaniem i drgania kierownicy podczas hamowania. Czasem jednak kłopotem jest piasta mocująca koło samochodu. Jest to newralgiczny element, który generuje spore problemy, gdy jest uszkodzony. Uszkodzonej piaście zazwyczaj towarzyszy charakterystyczny szum dobiegający spod koła, zwłaszcza przy dużych prędkościach.
BREMBO Tarcza hamulcowa
305x28[mm], 4, perforowany / wentylowany wewnętrznie, 2-częściowa tarcza hamulcowa, pokryty
BREMBO Tarcza hamulcowa
340x30[mm], 9, perforowany / wentylowany wewnętrznie, pokryty, wysoko nawęglany
SAF Klocki hamulcowe
przygotowany do wskaźnika zużycia
BREMBO Tarcza hamulcowa
324x22[mm], 5, z wentylacją wewnętrzną, szczelinowy/perforowany, pokryty, wysoko nawęglany
BOSCH Tarcza hamulcowa
322x32[mm], 5x112, perforowany, wentylowany, pokryty, stopowy / wysoko nawęglany
Drgania kierownicy podczas hamowania – przyczyna
Jeśli pojawiają się np. drgania kierownicy podczas hamowania, to można zwrócić na to uwagę podczas wymiany opon u wulkanizatora, który sprawdzi wyważenie kół. Niestety jeśli kłopot dotyczy tylko hamowania, prawdopodobną przyczyną są uszkodzone tarcze hamulcowe. Charakterystycznym objawem towarzyszącym uszkodzonym tarczom jest nierównomierna praca hamulców lub odbijanie pedału. Drganie kierownicy podczas hamowania jest powodem, by od razu udać się do mechanika, gdyż problem zazwyczaj leży w hamulcach, a bagatelizowanie awarii jest niebezpieczne.
Drgania kierownicy przy dużych prędkościach
Jeśli drgania kierownicy przy dużych prędkościach się nasilają, bardzo możliwe, że przyczyną są opony lub koła. Nawet dobrej jakości opony samochodowe, które długo leżały i nie były użytkowane, mogą ulec niewielkim odkształceniom, a po założeniu powodować wibracje kierownicy. Jeśli nie są fizycznie uszkodzone lub nadmiernie wyeksploatowane, po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów problem powinien minąć sam. Jeśli tak się nie dzieje, być może opona jest całkowicie uszkodzona mechanicznie – pojawiły się dziury lub wybrzuszenia. Taki stan rzeczy należy skonsultować z wulkanizatorem i ewentualnie wymienić opony na nowe.
Drganie kierownicy przy dużych prędkościach częściej jest spowodowane jednak uszkodzonym układem zawieszenia. Zawieszenie jest kluczowe, by cały układ jezdny pracował płynnie, a im większa prędkość, tym intensywniejsze objawy. Zazwyczaj uszkodzonemu zawieszeniu towarzyszą niepokojące dźwięki, a wtedy należy udać się do mechanika.
Jak się wyważa koła?
Jeśli drgania kierownicy nie są duże, a spod kół nie dobiegają szumy, bicie i inne głośne dźwięki prawdopodobnie problem dotyczy braku wyważenia kół. Jest to kłopot z równomiernym rozłożeniem masy koła, co powoduje brak równej pracy ze względu na odchylenie od środka obrotu. Każdy wulkanizator bez problemu skalibruje koła, usuwając ten problem. Można to zrobić na przykład przy co sezonowej wymianie opon i wart ona to zwrócić uwagę.
TOP produkty powiązane z tym tematem: