Plus
Wypróbuj konto Premium
0   Artykułów
#
0,00 PLN
Twój koszyk jest pusty

Ścisk

wygląd
Producenci
79 Artykułów

Ścisk: co trzeba wiedzieć

Ściski (zaciski) to specjalne narzędzia używane do bezpiecznego unieruchamiania obrabianych części. Są one stosowane podczas wykonywania takich prac, jak: wiercenie, klejenie, spawanie lub piłowanie części. Ściski nie muszą być przymocowane do maszyny lub ławy.

Jakie są rodzaje ścisków?

Ze względu na zasadę działania:

 • ściski śrubowe - zapewniają one wysoką siłę zacisku. Niemniej jednak unieruchomienie elementu zajmuje dużą ilość czasu. W zależności od kształtu i konstrukcji narzędzia te dzielą się na:
  • ściski w kształcie litery G - skonstruowane do wysokich obciążeń. Nie są one jednak odpowiednie przy montażu bardzo grubych elementów.
  • ściski w kształcie litery F - cechuje je niska siła zacisku oraz umożliwiają one wykonywanie prac z częściami o dużej grubości.
  • ściski krawędziowe - umożliwiają one przymocowanie materiałów do krawędzi obrabianej części.
  • ściski kątowe - odpowiednie do łączenia elementów pod kątem prostym.
 • ściski stolarskie - cechuje je natychmiastowe działanie oraz możliwość zamocowania części przy użyciu jednej ręki.
 • ściski sprężynowe - skonstruowane do pewnego unieruchomienia małych przedmiotów. Działają one na podobnej zasadzie, co spinki mocujące.
 • ściski taśmowe - umożliwiają unieruchomienie części za pomocą uchwytów narożnikowych oraz znajdującej się wokół nich taśmy. Ściski te są wyjątkowo użyteczne, gdy potrzebujesz unieruchomić elementy owalne, okrągłe i wielokątne.

Ze względu na materiał wykonania:

 • metalowe - są one najbardziej wytrzymałe i zapewniają uzyskanie wysokiej siły zacisku,
 • plastikowe - zazwyczaj stosowane do połączeń, które wymagają mniejszej siły zacisku.

Wskazówki dotyczące korzystania ze ścisków

Przed skorzystaniem z narzędzi przeczytaj uważnie ich instrukcję obsługi. Podczas pracy niezbędne jest ścisłe przestrzeganie znajdujących się w niej zaleceń.

Materiał, z którego wykonane są szczęki narzędzi powinien być bardziej miękki niż materiał, z którego wykonana jest ściskana część. Z tego względu podczas pracy z kruchymi częściami zaleca się korzystanie ze szczęk o gumowej lub plastikowej powłoce.

Przed rozpoczęciem pracy upewnij się, że na powierzchni ścisków nie ma uszkodzeń. Jeśli masz zamiar coś skleić, pomiędzy ściskaną część a szczękę włóż papier śniadaniowy, aby zapobiec przedostaniu się kleju na powierzchnię roboczą narzędzia.

Po zakończeniu pracy powinieneś wyczyścić narzędzie przy pomocy suchej ściereczki. Zaleca się sporadyczne nasmarowanie ruchomych oraz gwintowanych elementów narzędzi.

AUTODOC: wygodne zakupy online

Wysokiej jakości narzędzia mogą być niedrogie, jeśli kupisz je w sklepie internetowym AUTODOC. Nie oferujemy Tobie jedynie przystępnych cen, ale i także możliwość zaoszczędzenia pieniędzy. Regularne promocje pomogą Ci w tanim zakupie ścisków, imadeł, klipsów oraz innego wyposażenia.

loader Prosimy, poczekać!...