Plus
Wypróbuj konto Premium
0   Artykułów
#
0,00 PLN
Twój koszyk jest pusty

Steptronic

Zapisz się
SIĘ DO NASZYCH NEWSLETTERÓW

Aby otrzymywać nasze najnowsze wiadomości i porady prosimy o podanie swojego adres e-mail:

Steptronic to funkcja zmiany ręcznej skrzyni biegów na automatyczną. Została stworzona przez niemieckiego producenta ZF Friedrichshafen AG w 1996 roku na podstawie projektu BMW. Można ją znaleźć w samochodach BMW, Mini, MG oraz Rover. Skrzynia biegów może być kontrolowana przez dźwignię zmiany biegów lub przez przyciski na kierownicy.

Żeby przełączyć na tryb manualny, po prostu ustaw dźwignię w pozycji "Manual/Sport" (M/S). Po tym, możesz przesunąć dźwignię do przodu, żeby zmienić na wyższy bieg lub do tyłu, żeby włączyć niższy bieg.

Żeby kontrolować Steptronic możesz też użyć przycisków ulokowanych po prawej stronie kierownicy. Przyciski na przedniej części kierownicy zmieniają bieg na niższy, a te w tylnej – na wyższy.

W przeciwieństwie do systemu Tiptronic, Steptronic nie pozwala na przełączenie na pełną kontrolę manualną. Komputer pokładowy stale monitoruje prędkość i może odzyskać kontrolę nad przekładnią w niektórych wypadkach, jak na przykład:

  • Koła napędowe ślizgają się;
  • Jazda w dół bez przyciskania pedału gazu;
  • Nagły spadek prędkości silnika;
  • Awaria rozpoznana przez elektroniczną jednostkę kontrolną;
  • Awaria jednostki kontrolnej automatycznej skrzyni biegów.

Steptronic może dostosować się do indywidualnego stylu jazdy. System zapamiętuje sposób prowadzenia i automatycznie dopasowuje zmianę biegów zgodnie z nawykami kierowcy. Żeby polepszyć komfort jazdy, Steptronic oferuje dwa dodatkowe tryby: “Kick-down” (sportowy) oraz “stop and go”(ekonomiczny).