Plus
Wypróbuj konto Premium
0   Artykułów
#
0,00 PLN
Twój koszyk jest pusty

Lutownice

wygląd
Wybierz pożądaną kategorię produktów
Producenci
59 Artykułów

Lutownice: co trzeba wiedzieć

Lutownice to ręczne narzędzia przeznaczone do szybkiego łączenia różnorodnych części przy pomocy stopionego lutu: miedzi, niklu, cyny. Przy pomocy tych narzędzi możliwe jest łączenie części układów scalonych, rur, przewodów. Są one również wykorzystywane do cynowania metalu.

Jakie są rodzaje lutownic?

  • Lutownice elektryczne - mogą być one zasilane sieciowo lub akumulatorem. Poza modelami wymagającymi standardowego napięcia 220 V, katalogi produktów obejmują urządzenia zasilane z gniazda zapalniczki samochodowej; są one skonstruowane do napięcia 12 lub 24 V. Zużycie energii tych przyrządów wynosi około 15-40 W.
  • Lutownice gazowe - niezależne modele z elementem roboczym nagrzewanym otwartym ogniem. Podczas korzystania z tych lutownic musisz zachować szczególną ostrożność.

Lutownice różnią się między sobą zasadą działania oraz materiałami, z jakich są wykonane:

  • Lutownice z elementem grzejnym wykonanym z chromonikieliny - prąd przemienny lub stały przechodzi przez drut z chromonikieliny, generując ciepło przenoszone na grot lutowniczy. Są one tanie i znakomite w prostocie użytkowania oraz w odporności na uderzenia mechaniczne.
  • Lutownice z ceramicznym elementem grzejnym - ich elementem grzejnym jest wkład ceramiczny podłączony do przewodów wysokiego napięcia. Narzędzia te bardzo szybko się nagrzewają i zawierają regulację mocy (m.in. temperatury). Ich element grzejny nie jest w stanie wytrzymać obciążeń oraz nie można go wymienić w przypadku awarii.
  • Lutownice indukcyjne - element roboczy jest nagrzewany przez cewkę indukcyjną, która wytwarza pole magnetyczne oraz prąd indukowany. Lutownice te automatycznie utrzymują temperaturę Curie.
  • Lutownice pistoletowe - wytwarzają one prąd pulsacyjny o wysokiej częstotliwości, który praktycznie natychmiast nagrzewa grot lutowniczy. Narzędzia te są nieodpowiednie do długotrwałej pracy bez robienia przerw.

Ze względu na konstrukcję lutownice mogą być:

  • Proste - przy pomocy tych narzędzi bardzo wygodnie jest pracować w ciasnych przestrzeniach,
  • Pistoletowe - posiadają rączkę ustawioną pod kątem prostym do korpusu narzędzia,
  • Stacje lutownicze - element roboczy tych narzędzi jest podłączony do panelu sterowania.

Zasada działania

Te urządzenia elektryczne przetwarzają energię elektryczną w energię cieplną, która jest przenoszona na lutowaną powierzchnię poprzez element grzejny. W narzędziach, wyposażonych w zbiornik z gazem, grot lutowniczy jest nagrzewany w wyniku spalania gazu. W kontakcie z lutowaną powierzchnią grot stapia lut, który po zestaleniu mocuje łączone części.

Wskazówki dotyczące korzystania z lutownic

Korzystaj z narzędzi wyłącznie zgodnie z instrukcjami producenta oraz przestrzegaj zasad bezpieczeństwa. Nie pozostawiaj włączonego urządzenia i nie korzystaj z niego w pobliżu materiałów łatwopalnych. Dokonuj lutowania wyłącznie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. W razie potrzeby nałóż respirator (maskę z filtrem).

Po zakończeniu pracy poczekaj, aż narzędzie całkowicie się ochłodzi i dopiero wtedy możesz je odłożyć na swoje miejsce. Zapobiegaj przed przedostawaniem się wilgoci do narzędzia.

AUTODOC: wygodne zakupy online

W naszym sklepie internetowym możesz kupić lutownice oraz wiele innych rzeczy na korzystnych warunkach. Niskie ceny, regularne promocje, szansa otrzymania darmowej dostawy – to nie tylko jedyne zalety oferowane naszym klientom. Zaoszczędź z AUTODOC – już dziś złóż swoje zamówienie na naszej stronie internetowej.

loader Prosimy, poczekać!...