Plus
Wypróbuj konto Premium
0   Artykułów
#
0,00 PLN
Twój koszyk jest pusty

Szlifierki

wygląd
1236 Artykułów

Szlifierki: co trzeba wiedzieć

Szlifierki są używane nie tylko do usuwania starej farby z karoserii samochodu, ale i także do eliminowania drobnych uszkodzeń nowej powłoki nadwozia. Dzięki tym narzędziom możesz wyrównać połączenia spawane oraz wygładzić powierzchnię różnych części.

Jakie są rodzaje szlifierek?

Ze względu na rodzaj napędu:

  • szlifierki pneumatyczne - są one napędzane sprężonym powietrzem pochodzącym ze sprężarki. Praktycznie nigdy nie ulegają one nagrzaniu i mogą być używane w warunkach o wysokiej wilgotności. Do dużej ilości pracy będziesz potrzebować wyjątkowo silnej sprężarki, której cena może okazać się wysoka.
  • szlifierki elektryczne - są one zasilane sieciowo lub akumulatorem i nie wymagają dodatkowego wyposażenia.

Ze względu na obrabianą powierzchnię:

  • szlifierki taśmowe - szlifierki te są odpowiednie do szybkiej obróbki dużych powierzchni materiału. Ich niski środek ciężkości daje użytkownikowi możliwość przykładania minimalnej siły.
  • szlifierki kątowe - odpowiednie do cięcia metalu, usuwania śladów korozji i wyrównywania połączeń spawanych. Przy pomocy tych narzędzi możesz obrabiać nawet trudno dostępne elementy.
  • szlifierki proste - są one idealne do prac wymagających wysokiej precyzji.
  • szlifierki oscylacyjne - są one używane do polerowania w obróbce wykończeniowej. Należące do tej kategorii trójkątne płyty szlifierskie używane są do obróbki narożników.
  • szlifierki mimośrodowe - charakteryzują się one wysoką wydajnością. Niektóre szlifierki tego typu są wygodne w użytku podczas obróbki powierzchni wypukłych oraz wklęsłych.

Producenci oferują modele zarówno do użytku domowego, jak i profesjonalnego. Pierwsze z nich są stosunkowo niedrogie, podczas gdy szlifierki profesjonalne są w stanie lepiej wytrzymać regularne obciążenia.

Zasada działania

Pożądany efekt osiągany jest dzięki obróbce powierzchni materiałem ściernym. Szlifierki taśmowe wykonują swoje funkcje dzięki ruchowi obrotowemu pasa ściernego, a szlifierki kątowe dzięki rotacji głowicy, która przymocowana jest do wału pod kątem prostym. Szlifierki proste różnią się od kątowych obecnością trzpienia znajdującego się wzdłuż korpusu narzędzia, do którego przymocowane są wymienne elementy. W zależności od planowanego zadania można wybrać różnorodne głowice: szczotki druciane, ściernice listkowe, gąbki polerskie oraz inne.

Konstrukcja modeli oscylacyjnych może obejmować prostokątną lub trójkątną część roboczą, do której - przy pomocy zatrzasków lub rzepów - przymocowany jest materiał ścierny. Urządzenie błyskawicznie wykonuje okrężne ruchy, wytwarzając wibracje. W szlifierkach mimośrodowych oś rotacyjna tarczy oraz wału nie pokrywają się. Obróbka dokonywana jest dzięki ruchowi obrotowemu oraz liniowemu.

Wskazówki dotyczące korzystania z szlifierek

Przestrzegaj instrukcji producenta i wybieraj materiały eksploatacyjne zgodne ze specyfikacjami produktu. Unikaj przykładania zbyt dużej siły do urządzenia, aby zapobiec uszkodzeniu elementu roboczego. Nie zapomnij o wyczyszczeniu narzędzia z opiłków obrabianego materiału. Jeśli urządzenie wyposażone w jest w worek na pył, regularnie go opróżniaj.

Jeśli pracujesz z elementami plastikowymi, ustaw prędkość urządzenia na minimalną. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko przegrzania się szlifierki, które może doprowadzić do jej uszkodzenia. Co jakiś czas upewnij się, że głowica jest pewnie zamocowana. Do czyszczenia korpusu szlifierki zaleca się korzystanie z miękkiej ściereczki. Nie wykorzystuj w tym celu rozpuszczalników.

AUTODOC: wygodne zakupy online

W naszym katalogu dostępny jest szeroki asortyment produktów potrzebnych do konserwacji i naprawy samochodu. Dzięki mobilnej aplikacji sklepu internetowego AUTODOC możesz zamówić szlifierki, wymienne do nich głowice oraz inne produkty - za pomocą swojego smartfona - w jakimkolwiek wygodnym dla Ciebie miejscu. Zostań naszym klientem, bądź na bieżąco z promocjami mającymi miejsce na naszej stronie internetowej, a także dokonuj wyłącznie korzystnych zakupów przez Internet.

loader Prosimy, poczekać!...