Plus
Wypróbuj konto Premium
0   Artykułów
#
0,00 PLN
Twój koszyk jest pusty

Ściągacze do łożyska koła

wygląd
70 Artykułów

Ściągacze do łożyska koła: co trzeba wiedzieć

Ściągacze do łożysk koła są używane do szybkiego i łatwego ich demontażu lub też sporadycznie do montowania łożysk. Umożliwiają one wykonanie prac w najbardziej ostrożny i precyzyjny sposób. Pomagają zapobiegać uszkodzeniu centralnego otworu w piaście oraz zniszczeniu kołnierza łożyska.

Jakie są rodzaje ściągaczy do łożysk koła?

Ze względu na rodzaj napędu:

  • hydrauliczne - zasilane poprzez kompresję płynu w cylindrze; charakteryzują się wysoką wydajnością oraz mocą. Odpowiednie do pracy z dużymi elementami, przez co są one często wykorzystywane do prac konserwacyjnych w samochodach użytkowych.
  • mechaniczne - posiadają prostszą konstrukcję. Wymagają one przyłożenia znacznej siły fizycznej, przez co nie są zbyt wygodne w użytku w momencie, gdy nakład pracy jest wyjątkowo duży lub podczas pracy z częściami o dużym rozmiarze.

Ze względu na konstrukcję:

  • ściągacze wewnętrzne - odpowiednie do pracy w miejscach o ograniczonej przestrzeni; uważane za narzędzia uniwersalne; chwytają wewnętrzną część kołnierza łożyska.
  • ściągacze zewnętrzne - wykorzystywane często do usuwania łożysk wciśniętych w wał. Mogą być one użyte do demontażu części z rowkami na kołnierzu zewnętrznym.
  • przecinaki do łożysk - chwytają pierścień zewnętrzny; zapewniają bezpieczne dopasowanie; doskonałe do części z cienkimi ściankami.
  • uniwersalne - pomagają w demontażu oraz montażu części bez konieczności usuwania piasty koła.

Ze względu na zasadę działania:

  • na śrubę napędową - bardzo popularne, gdyż umożliwiają pracę zarówno z dużymi, jak i małymi częściami,
  • z młotkiem ślizgowym - służą do usuwania części z otworów nieprzelotowych.

Zasada działania

Pomimo różnic w konstrukcji wszystkie narzędzia wyposażone w trzpień posiadają podobną zasadę działania. Główny element roboczy to gwintowany trzpień, który wykonuje ruch złożony i naciska blokadę. Blokadą jest wał z wciśniętym łożyskiem lub - wcześniej nałożona na niego - żelazna nakrętka. Gdy trzpień jest dociskany do blokady, szczęki ściągacza zaczynają wyciągać część z jej gniazda montażowego. W niektórych narzędziach nie tylko szczęki, ale także trzpień chwyta część. W ściągaczach mechanicznych trzpień jest przekręcany ręcznie lub przy pomocy wkrętarki pneumatycznej. W narzędziach hydraulicznych jest on wprawiany w ruch dzięki kompresji płynu.

Ściągacze wyposażone w młotki ślizgowe działają w inny sposób. Część usuwana jest poprzez kilkukrotne uderzenie w blokadę przy pomocy młotka ślizgowego umieszczonego na trzpieniu.

Wskazówki dotyczące korzystania ze ściągaczy do łożysk koła

Przed rozpoczęciem pracy należy dokładnie zapoznać się z instrukcją montażu narzędzia. Niezbędne jest również sprawdzenie go pod kątem jego sprawności. Nie wolno korzystać z uszkodzonych narzędzi. W przypadku pracy z narzędziami hydraulicznymi powinieneś sprawdzić poziom płynu roboczego.

Podczas pracy ważne jest trzymanie trzpienia narzędzia pod kątem prostym do blokady. Zabrania się modernizacji narzędzia.

Musisz w pełni przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Jeśli chcesz zdemontować łożysko bez konieczności demontowania piasty, upewnij się, że samochód jest całkowicie unieruchomiony. W tym celu najlepiej jest skorzystać z podnośnika samochodowego.

AUTODOC: wygodne zakupy online

W naszym sklepie internetowym możesz kupić ściągacze do łożysk koła oraz inne narzędzia, których potrzebujesz do szybkiej, łatwej i taniej naprawy samochodu. W naszym katalogu zaprezentowane są produkty pochodzące od wiodących producentów. Zakupiony u nas sprzęt posłuży Tobie wiele lat. Wiele produktów dostępnych jest w specjalnej cenie. Przed złożeniem zamówienia skontaktuj się z naszymi specjalistami, ponieważ pomogą Ci oni w znalezieniu dokładnie tego, czego potrzebujesz oraz poinformują Cię o aktualnych promocjach.

loader Prosimy, poczekać!...