Plus
Wypróbuj konto Premium
0   Artykułów
#
0,00 PLN
Twój koszyk jest pusty

Szlifierki pneumatyczne

wygląd
Producenci
36 Artykułów

Szlifierki pneumatyczne: co trzeba wiedzieć

Narzędzia rotacyjne są wykorzystywane do obrabiania niewielkich elementów. Przy pomocy tych narzędzi elektrycznych możliwe jest piłowanie, cięcie, wiercenie, szlifowanie, grawerowanie oraz polerowanie. Wyposażone są one zazwyczaj w różnorodne końcówki: wiertła, frezy, bębny, papiery ścierne, piły lub tarcze tnące.

Zasada działania

Po dostarczeniu zasilania silnik narzędzia rotacyjnego przetwarza energię elektryczną na mechaniczną. Moment obrotowy jest przenoszony na przekładnię mechaniczną, a następnie na trzpień, który wyposażony jest w końcówkę roboczą.

Konstrukcję niektórych urządzeń cechuje giętki wałek. Obejmuje ona skręcone przewody pokryte elastyczną obudową. Obudowa nie obraca się wokół korpusu urządzenia oraz jego końcówek. Przewód wykonany jest ze specjalnego materiału, który można z łatwością wygiąć, jednak bardzo trudno go skręcić. Zapewnia to skuteczne przenoszenie momentu obrotowego z wału urządzenia na końcówkę roboczą.

Rodzaje narzędzi rotacyjnych

Narzędzia różnią się między sobą mocą wyjściową, prędkością obrotową, wymiarami oraz innymi parametrami. Ze względu na rodzaj zasilania urządzenia mogą być podzielone na:

  • akumulatorowe - odpowiednie do zadań, które wymagają wysokiej mobilności,
  • zasilane sieciowo - muszą być podłączone do sieci elektrycznej; odpowiednie do dużego zakresu prac.

Ze względu na konstrukcję:

  • z silnikiem znajdującym się na zewnątrz obudowy - narzędzia te służą do częstych i stałych obciążeń. Charakteryzują się wysoką mocą wyjściową oraz momentem obrotowym; zawsze posiadają giętki wałek.
  • z wbudowanym silnikiem - produkty tej kategorii posiadają zarówno silnik, jak i końcówkę wewnątrz swojego korpusu. W razie potrzeby mogą być one podłączone do giętkiego wałka.

Wskazówki dotyczące korzystania z narzędzi rotacyjnych

Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa. Zakładaj gogle ochronne, rękawice, jak i również respirator (maskę z filtrem) lub specjalną maskę. Przed włączeniem urządzenia sprawdź, czy jego końcówka jest bezpiecznie zamocowana. Poza tym powinna być ona kompatybilna z obrabianym materiałem. Na przykład frezy do włókna szklanego oraz materiałów kompozytowych powinny mieć rowki, a frezy do metali twardych powinny posiadać ostre krawędzie tnące oraz twardą powłokę na bazie węgla. Instrukcja obsługi dołączona do urządzenia zazwyczaj wyjaśnia, w jaki sposób korzystać z końcówek wymiennych.

Po zakończeniu pracy zaleca się oczyszczenie wlotu powietrza oraz jego osłony. Możesz skorzystać do tego celu z miękkiej ściereczki delikatnie zmoczonej w wodzie z mydłem.

Zabrania się korzystania ze zużytych lub uszkodzonych końcówek roboczych. Może to doprowadzić do awarii urządzenia.

AUTODOC: wygodne zakupy online

W katalogu naszego sklepu internetowego dostępny jest szeroki wybór niedrogiego sprzętu do napraw samochodu. Możliwy jest zwłaszcza zakup narzędzi rotacyjnych wraz z zestawem różnorodnych końcówek roboczych. Nasi specjaliści pomogą Ci w znalezieniu odpowiedniego produktu. Możesz skontaktować się z nimi zarówno drogą telefoniczną, jak i poprzez czat online.

loader Prosimy, poczekać!...