Plus
Wypróbuj konto Premium
0   Artykułów
#
0,00 PLN
Twój koszyk jest pusty

Jaguar po raz pierwszy w swojej historii wygrał tytuł „Europejskiego Samochodu Roku”

Zapisz się
SIĘ DO NASZYCH NEWSLETTERÓW

Aby otrzymywać nasze najnowsze wiadomości i porady prosimy o podanie swojego adres e-mail:

Zwycięzca konkursu na „Europejski Samochód Roku” ogłoszony został w Genewie. W 2019 roku był nim elektryczny crossover Jaguar I-Pace. Po raz pierwszy w historii brytyjska marka zdobyła daną nagrodę.

Czym wyróżnił się drogi Jaguar I-Pace zdobywający przychylność jury, która praktycznie zawsze uważała za jednym z głównych kryterium nagrody rozsądną cenę? Przede wszystkim chodzi tutaj o innowacje techniczne, umożliwiające temu samochodowi elektrycznemu na przejechanie dystansu 470 km na jednym cyklu ładowania. Naładowanie danego samochodu do 80% pojemności zajmowało jedynie 45 minut. Niemniej jednak nawet, jeśli mimo tego jest to za długo, 15 minut ładowania źródłem zasilania o mocy 100 kW zapewni Tobie przejechanie dodatkowych 100 km.

Samochód wyposażony jest w dwa silniki elektryczne zapewniające moc wyjściową rzędu 400 M. Moment obrotowy może osiągać maksymalną wartość rzędu 700 Nm. Dzięki temu crossover może poszczycić się doskonałą dynamiką: jest w stanie przyspieszyć do 100 km/h w ciągu 4,8 sekundy. Dane parametry nie są typowe dla samochodów elektrycznych. Manewrowość i sterowność pojazdu także znajdowały się na najwyższym poziomie. Wśród wad samochodu eksperci wyznaczyli zbyt wysoką cenę oraz wysokie uzależnienie poziomu naładowania akumulatora od stylu jazdy.

Drugie miejsce w konkursie zdobył sportowy coupe Alpine A110. Zaprezentowany na Targach Motoryzacyjnych w Genewie w 2017 roku i symbolizujący odrodzenie się słynnej, francuskiej marki samochodów sportowych, samochód był jedynie jeden krok od zwycięstwa. Jednakże brak przestrzeni (w przedziale pasażerskim znajdowały się jedynie dwa fotele) oraz wysoka cena świadczyły na niekorzyść danego finalisty.

Trzecie miejsce w konkursie zdobyła z kolei Kia Ceed. W konkursie nominowany był model trzeciej generacji. Wśród pozostałych zalet samochodu specjaliści wyróżnili różnorodność stylów nadwozia. Poza 5-drzwiowym modelem w wersji hatchback i kombi dla klientów dostępny był także sportowy sedan ProCeed.

Listę finalistów z listopada 2018 roku uzupełniły także takie modele jak Ford Focus, Citroen C5 Aircross, Peugeot 508 i Mercedes-Benz klasy A.

Jury oceniło samochody na bazie takich kryteriów jak stosunek ceny do jakości, innowacje techniczne, konstrukcja, komfort, bezpieczeństwo, sterowność, ekonomia jazdy, zgodność z wymogami ochrony środowiska, wydajność, funkcjonalność oraz satysfakcja właściciela samochodu. Do konkursu kwalifikowane były jedynie nowe modele samochodów wypuszczone nie wcześniej niż dwanaście miesięcy przed przyznaniem nagrody.

Należy także zauważyć, że do tej pory samochody elektryczne tylko raz zdobyły tą nagrodę: w 2011 roku najlepszy okazał się model Nissana Leaf.